Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Esendere Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğün ekipleri 2 çuval içerisinde Hakkari soğan bitkisini yurt dışına çıkartmaya çalışan şahıslar hakkında işlem yapıldığını duyurdu.

Şemdinli Kaymakamı Ateş, vatandaşlarla bayramlaştı Şemdinli Kaymakamı Ateş, vatandaşlarla bayramlaştı

3 şahsa biyoçeşitliliği tahrip etmek suçundan toplamda 1 milyon 161 bin 423 TL idari para cezası verildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün X hesabından yapılan bilgilendirmeye göre olay 29 Mayıs günü meydana geldi.

Hakkari İl Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yüksekova DKMP Şefliği'ne gelen ihbar üzerine Esendere Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli tarafından yapılan kontrollerde, İran uyruklu bir kişinin yanında bulunan iki çuval içerisinde çok sayıda Hakkari soğanı (Allium rhetoreanum-Nab.) bitkisini yurt dışına çıkarmaya çalıştığı tespit edildi.

Bilgi notunda, bitkilerin yumrularıyla birlikte ve yumrusuz olarak doğayı tahrip ederek toplandığı belirlendiği ve tüm bitkilere Yüksekova DKMP Şefliği tarafından el konulduğu bildirildi.

Olaya karıştığı belirlenen 3 şahsa yüklü miktarda para cezası kesildiği kaydedilen bilgi notunda, “El konulan bitkilerin çimlenebilecek durumda olanları, Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Mükemre eşliğinde Yüksekova Dağlıca bölgesinde uygun habitatlara ekilmiş, soğansız örnekleri ise bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere Hakkari Üniversitesi Yüksekova Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü'nde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Mükemre'ye teslim edilmiştir. Biyoçeşitliliği tahrip etmek suçundan 3 kişiye toplamda 1 milyon 161 bin 423 TL idari para cezası verilmiştir. Kişi başına düşen ceza miktarı 387 bin 141 TL olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Editör: Zeki DARA