İstanbul'da düzenlenen Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı açılışında bir konuşma yapan  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Gazze 'de devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu. Filistin'in er geç Birleşmiş Milletlere tam üye olacağının altını çizen Fidan "D-8 ülkeleri olarak Filistin'in yanındayız" mesajı vererek Netanyahu'ya sert sözlerle yüklendi.

"Katliam yapanlar mutlaka hesap verecek"

Hangi yolcular uçağa binemeyecek? Hangi yolcular uçağa binemeyecek?

"Bağımsız ve egemen Filistin Devleti'nin kurulmasından başka bir seçenek yoktur. Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında bulunacağız ve yeniden inşa sürecinde her zaman destekte bulunacağız." diye vurgulayan Bakan Fidan "Gazze'nin ümide ihtiyacı var." sözlerini kullandı. Fidan, İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kastederek "Katliamı gerçekleştirenler mutlaka hesap verecek." dedi.

Filistin'i tanımaları için devletlere çağrı yaptı

Filistin Devleti'ni tanımaları için diğer ülkelere de çağrıda bulunduklarını söyleyen Bakan Fidan "Bizler Filistin'e desteğimizi en güçlü şekilde duyuruyoruz. Birleşmiş Milletler de bu çağrıya yanıt vermeli. Filistin her türlü desteği, yasal bir devlet olarak hak ediyor" diye vurguladı.

"Bu savaş küresel demokrasiye meydan okuma"

"Bu savaş İsrail-Filistin savaşı değil, küresel demokrasiye bir meydan okuma. Bu çerçevede, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından başka çare yoktur. Daha önce denenmemiş, farklı yaklaşımları desteklemeliyiz. Türkiye  olarak bu çabaların yanında olacağız. Filistin'in birliğini destekleyeceğiz" diyen Fidan çağrıların sürdürülebilir bir ateşkes ve kalıcı barışı sağlamaya yönelik olduğunu yineledi.

"Türkiye 2 devletli çözümden yana"

Kalıcı barışın yolunun savaşmaktan değil anlaşmaların uygulanması ve uluslararası diplomatik çabalarla gerçekleşeceğini belirten Bakan fidan Türkiye'nin ikili devlet çözümünden yana olduğunu da belirtti.

Kaynak: AA