Zeki DARA - Hakkari İl Sesi Gazetesi

Çukurca Belediyesinin bilinçli tarım uygulamalarının yaygınlaşması için Erzincanlı Ziraat Yüksek Mühendisi Umut Ece’nin gönüllü çalışmalarıyla kurduğu serada üretim yapılıyor. 

İlçenin ekonomisine katkı sağlanması ve çiftçilere rol model olması için Emirşaban Mahallesi 'Beşük' mevkiinde 450 metre kare alana  kurulu serada  hummalı bir çalışma var. 

Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar, yıllar önce İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak hazırladıkları proje ile Çukurca’ya kazandırdıkları seralarda her mevsim ürün aldıklarını söyledi. 

Ürettiklerin ürünlerin yerli ve doğal olmasına özen gösterdiklerini belirten Başkan Dündar, seralarda yetişen sebzelerden domates ve salatalık dalından kopartılarak taze bir şekilde maliyetine vatandaşa satıldığını ve kesinlikle kâr amacı gütmediklerini kaydetti.

Seralara kurulan alttan ısıtmalı sistem sayesinde kış aylarında da üretime devam ettiklerini belirten Dündar, temel hedeflerinin ilçede seracılığı teşvik etmek olduğunu bildirdi.

Çukurca'de yılın 11 ayında ekim yapılabildiğini anımsatan Belediye Başkanı Dündar, “Aslında ilçemiz Akdeniz İkliminin yaşandığı bir yer. İklim olarak sebzeye ve meyveye üretim için çok uygun. Biz Çukurca olarak yaklaşık yılın 11 ayında ekim yapabiliyoruz. Kurduğumuz sera sayesinde ilçe halkına sebzeyi yarı fiyatına satıyoruz. Seramızda; fasulye, turp, kıvırcık gibi sebzeler yetişiyor. Belediye olarak çitçiye örnek olmak istedik. Ve bunu başardığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

X sosyal medya hesabında paylaşımlarda bulunan Başkan Dündar, ekim ve kasım aylarında kış mahsulleri için hazırlıklara başladıklarını  sözlerine ekledi. 

Ürettikleri sebze ve meyveleri piyasa fiyatlarının altında halka sattıklarını söyleyen Dündar, "Belediyemiz tarafından Emirşaban Mahallesi 'Beşük' mevkiinde kurulan seralarımızda kış mahsullerin ekim ve üretimine devam ediyoruz. Mahsüllerimizi en uygun ekonomik koşullarla halkımızın sofralarında buluşturmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Resim

Resim

Resim

Vali Çelik, Kız İmam Hatip Lisesi inşaatını inceledi Vali Çelik, Kız İmam Hatip Lisesi inşaatını inceledi

Resim