Şemdinli Kaymakamı Ateş karne dağıtım törenine katıldı Şemdinli Kaymakamı Ateş karne dağıtım törenine katıldı

Hakkari  1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış ile birlikte 12 sanığın yargılandığı davanın duruşmabaşladı.

İçişleri Bakanlığı'nca yargılandığı dava gerekçe gösterilerek görevden alınan ve yerine kayyım atanan gözaltındaki belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış duruşma salonuna getirildi.

Hakkari Adliyesi'nde görülen duruşmada sanık avukatları ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Mehmet Sıddık Akış, Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada "silahlı terör örgütünü yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. 

YENİDEN YARGILANMA TALEBİ

Akış savunmasında; dönemin savcısının, polisinin, hakiminin FETÖ'cü olduklarını, hazırladıkları dosyanın siyasi olduğunu bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu söyledi. 

"Benim başım dik, 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Halen diyorum. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonrada öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. FETÖ'cü bir savcının hazırladığı iddianame ile yargılanmak istemiyorum. Sizden tahliye ya da beraat talep etmiyorum. Sadece vicdanınıza bırakıyorum kararı. Ben bugüne kadar şerefimle, bu halkın tek kuruşuna dokunmadan görev yaptım. Neden 4 ay önce değil, neden 1 yıl önce değil, neden 4 yıl önce yapılmadı bu yargılama? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum"

ADLİYE ÖNÜNDEKİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Davanın görüldüğü Hakkari Adliyesi önünde polis geniş güvenlik önlemi alırken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç ve milletvekilleri de adliye önüne gelecekleri belirtildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ