Yurt dışı harcına yapılması planlanan yüzde 900 oranında zam, tepkileri beraberinde getirdi. 

İran ve Irak’a açılan 3 sınır kapısının bulunduğu Hakkari’de vatandaşlar olası zamma tepki gösterirken, Esendere Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu da konu ile ilgili açıklama yaptı.

X Sosyal Medya hesabında paylaşımlarda bulunan Başkan Büyüksu, son zamanlarda basında ve sosyal medyada yurt dışına çıkış harç pullarına zam yapılacağı ile ilgili haberlerin dolaşımda olduğunu söyledi. 

Hakkari'deki Avuş Yaylası'ndan doyumsuz kareler Hakkari'deki Avuş Yaylası'ndan doyumsuz kareler

Başkan Büyüksu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Ülkemizin en stratejik öneme sahip gümrük kapılarından biri olan Esendere Sınır Kapımız üzerinden yıllardır bir çok platformda dile getirdiği ama maalesef henüz olumlu bir sonuç alamadığı zaten mevcut sorunları üzerine sitemimi dile getirmek isterim.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu konuda henüz net bir açıklama veya yürürlüğe giren bir uygulama olmasa da harç pulunun 2024 yılı içerisinde 1.500 TL’ye kadar çıkarılması önerileri yine Gelir İdaresi resmi sitelerinde dile getirildi.

Elbette bu vergilerin Ülke ekonomimize olan katkısının farkındayız fakat harç pullarındaki yıllık orantılı artışın dahi can sıkıntısını yaşamakta olan, küçük bavul ticareti ve günübirlik alışverişi ile geçimini sağlayan Yüksekova halkının bu fahiş fiyat karşısında tek geçim kaynaklarının da maalesef önüne büyük bir set çekilmiş olacaktır.

Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık dışında tek alternatifi İran/Irak üzerinde günübirlik bavul ticareti yapmak olan Hakkari halkının böyle radikal bir fiyat artışı karşında evine dahi ekmek götüremeyecek bir noktaya gelişinin altını çizmek ve önemini vurgulamak gerekiyor. Zaten sınırda yaptığı ticaret ile elde edebileceği günlük maksimum gelirleri maalesef 1.500 TL’nin bile altında.

Özellikle Yüksekova/Urmiye sınır hattında turistik ve kültürel faaliyetlerin de konuşulmaya ve çalışmaların yapılmaya başlandığı bu süreçte Esendere Gümrük kapısının çokça olumsuz etkileneceğinden ve bununla beraber etkileşimin yüksek oranda azalacağını öngörmek zor değil.
Yüksekova halkının özellikle bu noktada bir kamuoyu oluşturup çözüm önerileri sunmaları ve görüş bildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bir çok esnafımızın ve gencimizin bu maliyetler karşısında yaşayacağı probleme çözüm bulmak imkansız bir hal alacaktır.

Sadece Yüksekova özelinde değil Ülkemizin geneli için problem olabilecek bu uygulamanın ne yazık ki beklenilen faydayı sağlayacağını düşünmüyorum. Umarım kararın uygulanmasından vazgeçilir veya orantılı bir artış gözetilir."

Muhabir: Zeki Dara