05 Temmuz 2020
  • Hakkari18°C

HAKKARİ'DE FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLAMA TEKNİKLERİ ANLATILIYOR

Hakkari’de İl Proje Koordinasyon Merkezi, fizibilite raporlarının daha nitelikli hazırlanması ve desteklenmiş projelerin yatırım kapasitesinin artırılması amacıyla “Fizibilite Hazırlama Eğitimi Projesi” kapsamında kamu personellerine ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine yönelik eğitimler vermeye başladı.

Hakkari'de fizibilite raporu hazırlama teknikleri anlatılıyor

10 Eylül 2019 Salı 02:23

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Hakkari Valiliği İl Proje Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan "Fizibilite Hazırlama Eğitimi" projesi kapsamında kentteki kamu, kurum ve kuruluşlarında çalışan personellere ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine yönelik Valilik Konferans Salonu’nda fizibilite hazırlama konuları hakkında 5 gün sürecek bilgilendirme eğitimleri verilmeye başlandı.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Müdürü ve aynı zamanda İl Proje Koordinasyon Merkez Müdürü Murat Koca, verilecek eğitimlerde amaçlarının daha doğru ve nitelikli hazırlanmış fizibilite raporları ile desteklenmiş projelerle, ilin yatırım kapasitesinin artırılması ve kaynakların daha fazlasının Hakkari’ye çekilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

koca.jpgMüdür Koca: “İyi hazırlanmış, doğru analizler barındıran fizibilite raporları, yatırım kapasitesini geliştirmiş olacak”

Fizibilite raporlarının daha nitelikli hazırlanmasının önemine dikkat çeken Müdür Koca, “Kamu kurum ve kuruluşlarında proje planlaması, analizi ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesine, kurumsal kapasitenin artırılmasına yönelik talepler gün geçtikçe artmaktadır. Kaynakların daha doğru ve rantabl kullanımı aşamalarından birini oluşturan fizibilite raporlarının daha nitelikli hazırlanması ihtiyacı bu kapsamında öne çıkmaktadır. İlde önemli yatırım kararlarının verilmesinden önce, iyi hazırlanmış, doğru analizler barındıran ve sağlıklı verilere dayanan bir fizibilite raporu sayesinde mümkün olmaktadır. Proje ile gerçekleştirilecek eğitimlerle hedef grup, öncelikli olarak proje hazırlama ve bunları yatırıma çevirebilme kapasitelerini geliştirmiş olacaklardır. Bu kişilerin çalıştığı kamu kurum ve kuruluşları da yatırıma yönelik projelerinin fizibilitelerinin daha doğru ve rantabl hazırlanması ile hem yatırım gerçekleştirme kapasitelerini arttırmış olacak, hem de kaynakların daha doğru olarak kullanılmasını katkı sağlamış olacaklardır. Daha fazla projeyi hayata geçirebileceklerdir. Eğitimle birlikte Sivil Toplum Kuruluşları da; hazırlayacakları fizibilite raporları ile ilin yatırım yapma kapasitesini geliştirilmiş olacaktır. Hazırlanacak iyi fizibilitelerle eldeki öz kaynakların daha doğru kullanımı sağlanacak, ortaya çıkarılacak yatırımların hayata geçirilme yüzdesi artmış olacaktır. Böylece yatırımlarla öncelikli olarak ilin ekonomik ve sosyal yapısına, işgücü kapasitesine ve gelişmişlik düzeyinin beklenen değerlere ulaşmasına katkı sağlanmış olacaktır.” dedi.

proje-hazirlama-(2).jpg

proje-hazirlama-(6).jpg

proje-hazirlama-(7).jpg

proje-hazirlama-(8).jpg

Yorumlar