• Hakkari12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari’de öğrenciler geleceğe hazırlanıyor
22 Şubat 2018 Perşembe 16:13

Hakkari’de öğrenciler geleceğe hazırlanıyor

Hakkari'de 740 öğrenci, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan destekleme ve yetiştirme kursunda üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Kursu ziyaret eden Vali Cüneyit Orhan Toprak, "400 öğrenciyi üniversitede iyi bölümlere yerleştirmeyi hedefliyoruz"

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hakkari'de 740 öğrenci, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan destekleme ve yetiştirme kursunda üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Kursu ziyaret eden Vali Cüneyit Orhan Toprak, bu yıl 400 öğrenciyi üniversitede iyi bölümlere yerleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan "Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları" kapsamında Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kayacan Caddesi üzerinde bulunan binada üniversiteye hazırlanan öğrencilere ücretsiz kurs veriliyor. 

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği kursta tüm branşlardan, alanında uzman öğretmenler tarafından eğitim veriliyor. Burada sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarındaki öğrencilere program dahilinde matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe, edebiyat ve Türkçe dersleri veriliyor. 

Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan Toprak, 740 öğrencinin üniversiteye hazırlandığı Destekleme ve Yetiştirme Kurs Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

dsc_2101.jpgVali Cüneyit Orhan Toprak, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz ve İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile birlikte ziyarette bulunduğu Destekleme ve Yetiştirme Kurs Merkezinde İl Milli Eğitim Müdürü Veysel durgun, öğretmen ve öğrenciler tarafından çiçekle karşılandı. Sınıfları ve etüt merkezini gezen Vali Toprak, burada ücretsiz olarak üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerle bir araya gelerek sohbet etti. 

“Gençlerimiz kendilerini yetiştirmek için büyük çaba içinde”

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Cüneyit Orhan Toprak, il, ilçe ve köy ayrımı yapmaksızın bütün gençleri burada bir araya getirerek büyük bir fedakârlık içerisinde görev icra eden öğretmenlere emanet ettiklerini belirtti. 740 öğrencinin ücretsiz kurstan faydalandığını ifade eden Vali Toprak; "Şu anda burada 740 tane öğrencimiz bulunuyor. Bunların yüzde 90 civarı 2017 mezunu, çok az sayıda da 2016 ve 2015 yılında mezun olan gençlerimiz var. İl, ilçe ve köy ayrımı yapmaksızın bütün gençlerimizi burada bir araya getirip büyük bir fedakârlık içerisinde görev icra eden öğretmenlerimize emanet ettik. Bu 740 öğrencimiz 38 öğretmenimizin kontrolünde, eğitimlerinde etüt merkezleri de dâhil olmak üzere çalışmalarına devam ediyorlar. Gençlerimizin hepsi kendilerini yetiştirmek için büyük bir çaba içerisindeler, büyük bir heyecan taşıyorlar. İleriye dönük büyük planlamalar içerisindeler. Kendilerine kazanacakları hedefler koymuşlar. Edinmeyi düşündükleri meslek gruplarını ayırmışlar. " dedi. 
 
Vali Toprak: “Bu yıl hedef 400 genci üniversiteye yerleştirmek”
 
Bu yıl 400 öğrenciyi üniversitede iyi bölümlere yerleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Vali Toprak, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu manada da İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından bunlar kendi ilgili bölümlerine ve öğretmenlerine ayrılarak derslerine devam ediyorlar. Mekânımız da gayet güzel. Geniş fazla sıkışık olmayan, aşağıda velilerimiz geldiğinde onları da bilgilendiren, istişarelerde bulunan bölümlerimiz, idarecilerimiz de olmak üzere tam donanımlı olarak hizmet veriyor. Bizim burada hedefimiz bu sene ben de yakından takipçisiyim, 400 tane buraya gelen gencimizi üniversitede iyi bölümlere lisans düzeyinde en azından yerleştirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda da üniversiteyi kazanamayıp boşta kalan gençlerimizi burada daha sosyal bir ortamda, birbirine teşvik edici, birbirlerinden etkilenecekleri güzel bir mekânda buluşturmuş oluyoruz. Burada tabi ileriye dönük çok iyi düşünceleri olmayan gençlerimiz dâhil bu güzel ortamda birbirlerinden etkilenerek bu güzel imkânları kendilerine bir fırsata dönüştürme gayreti içerisindeler. Her türlü yayınları kendilerine ücretsiz olarak veriyoruz. Burada sabah saat 08:00’den akşam 18:00’e kadar haftanın 6 günü yoğun bir çalıma temposu içerisindeler. Böylece gençlerimiz boşluktan da kurtulmuş oluyorlar. Faydalı faaliyetlere yönelmiş oluyorlar. Arkadaşlıklarını güçlendiriyorlar, sosyalleşiyorlar. İnşallah hepsi Türkiye’nin bütün köşelerine birer üniversiteli olarak dağılacaklar ve bizde onlarla gururu duyacağız. Bu eserde gerçekten gurur duyulacak bir eser. Halk Eğitim Merkezinden öğretmenlerimiz giriyor. Liselerden öğretmenlerimiz geliyor. Tam manasıyla aldıkları ücretin çok daha fazlasıyla gayret gösteren öğretmenlerimiz burada gençlerimize yardımcı oluyorlar. Ben bu vesileyle gençlerimize başarılar diliyorum. Burada emek sarf eden bütün öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum."

Öğrenciler ise, kendilerine bu imkanı sağlayan başta Vali Cüneyit Orhan Toprak olmak üzere bütün yetkililere teşekkür ettiler.

Ziyaretin ardından Vali Toprak, öğretmen ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

dsc_2024.jpg

dsc_2037.jpg

dsc_2045.jpg

dsc_2078.jpg

dsc_2088.jpg

dsc_2114.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim