• Hakkari-3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari'de ASDEP tanıtıldı
25 Ekim 2017 Çarşamba 17:45

Hakkari'de ASDEP tanıtıldı

Hakkari’de Aile ve Sosyal Destek Projesi (ASDEP) tanıtım toplantısı yapıldı.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Vali Yardımcısı Bekir Abacı başkanlığında düzenlenen toplantıya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Osman Kızılban, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici, İl Müftüsü Faruk Gürbüz, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Kızılkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, İl Sağlık Müdürü Hamdullah Kara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Edip Alan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Vedat Ali Ertuş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal, muhtarlar ve imamlar katıldı.

img_5820.jpg

Vali Yardımcısı Bekir Abacı, projenin tanıtımı konusunda bir konuşma yaptı. Abacı,konuşmasında aile ile ilgili yapılan çalışmaların önemine değindi. Ailenin ve aile ile ilgili yapılan çalışmaların önemine vurgu yapan Abacı, tüm kurum ve kuruluşların hizmetlerinde aile, çocuk, engelli ve yaşlılara hizmet konusunda gerekli çalışmaları yapmaları gerektiğini, özellikle çocuk ve gençlerin sorunlarına yönelik projeler hazırlayarak sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici ise projenin tanıtımı konusunda sunum yaptı. Burada yaptığı konuşmasında, aile sosyal destek projelerinin ev ev dolaşılarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında önemli hizmetler sunulacağını belirtti.

img_5793.jpg

Sahada yapılan çalışmaların sosyal hizmet açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bildirici şunları söyledi: ‘’ASDEP aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık içeren  bir programdır. Bu programın nihai amacı toplumun özellikle dezavantajlı kesimlerinde yaşam kalitesinin kamu hizmetlerinin etkin kullanımıyla arttırılmasıdır. ASDEP kapsamında ilimizde istihdamı gerçekleştirilen 38 meslek elemanımız proje kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği iş tanımı çerçevesinde sahaya çıkacaktır. Saha çalışmaları hane ziyaretleri şeklinde olacak, her bir ailenin sosyal durumu ve gereksinimleri tespit edilecektir. ASDEP kapsamında görevli çalışanlarımız tüm iş ve işlemleri kendilerine verilen mobil bağlantılı cihazlarda bulunan uygulama üzerinden yürüteceklerdir. Mobil cihazlarda bulunan uygulama kapsamında girilen veriler, Bakanlığa eşzamanlı aktarılıp yapılan ziyaretin sonuçları takip edilecek olup aynı zamanda bu veriler Türkiye’nin ayrıntılı sosyal haritasının çıkarılması için kullanılacaktır. Yapılan ziyaretler kapsamında hane halkının ihtiyacına hangi kamu hizmetiyle cevap verilebileceği tespit edilip bu kapsamda ilgili kamu kuruluşuna yönlendirmeler yapılacaktır. Bu nedenle sahada görev yapacak Sosyal Danışmanların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği hizmetlerin yanı sıra tüm kamu hizmetlerinin iş ve işleyişine hakim olması gerekmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda öncelikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından, vatandaşa verdikleri hizmetleri Sosyal Danışmanlarla  paylaşmaları beklenmektedir. İkinci olarak Sosyal Danışmanlar sahadayken ihtiyaç durumunda diğer kamu kurumlarına sevk işlemini sağlıklı yapabilmesi için iletişim kurabileceği görevlilerle iletişim kanalının oluşturulması planlanmaktadır’’ dedi. 

Programın sonunda katılımcılara yapılan ikramda sonra toplantı sona erdi.

img_5808.jpg

img_5833.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim