• Hakkari-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geciken Kar Yağışı Hayvan Sahiplerini Sevindiriyor
17 Ocak 2018 Çarşamba 18:11

Geciken Kar Yağışı Hayvan Sahiplerini Sevindiriyor

Hakkâri’de Kar Yağışının Gecikmesi Yüzünden Hala Küçük ve Büyükbaş Hayvanlarını Dışarıda Otlatan Sürü Sahipleri, Bu Durumdan Önemli Ölçüde Tasarruf Yaptıkları Belirtiyorlar.

HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ

Hakkâri’de soğuk havalar etkisini göstermeye başlarken, şehir merkezine halen kar yağmaması hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşların yüzünü güldürüyor. Ocak ayına girilmesine rağmen halen karın yağmaması sebebiyle hayvanlarını gün boyunca dışarıda otlatarak yemden tasarruf eden vatandaşlar, karın geç yağmasının kendilerine büyük yarar sağladığını söylediler. Hakkâri’de yüksek kesimler tamamen karla kaplanırken ova köylerinde halen hayvanlarını dışarıda otlatan hayvan sahipleri, karsız geçen her günün kendileri için tasarruf olduğunu söylediler.

Hakkâri ‘de hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Hamza Demir isimli vatandaş, kar yağıncaya kadar hayvanların dışarıda otlatıldığını belirterek, karın geç yağmasını istediklerini söyledi.

Hakkâri’de kış mevsiminin yaşamı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Demir, "Hakkâri’de kış mevsimi uzun sürmekte ve her taraf tamamen karlı kaplanmaktadır. Bu sebeple yaklaşık olarak beş ay boyunca hayvanlarımızı ahırlarda tutup yaz mevsiminden hazırladığımız yemlerle doyuruyoruz. Bu da büyük bir maliyettir. Ama kar ne kadar geç yağar ve ne kadar erken kalkarsa hayvancılık yapan vatandaşlar o kadar kardadır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim