Geçen yıl şubat ayında "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin üzerinden bir yıl geçti. 

Depremin birinci yılında Hakkari’de AFAD İl Müdürlüğü tarafından anma programı düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program depreme ilişkin sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Programda konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, depremlerin birinci yılı dolayısıyla hayatını kaybedenleri anarak rahmet diledi ve depremden ders çıkartılması gerektiğini vurguladı. 

Dünya ve Türkiye'deki önemli fay hatları ile Arap Yarımadası’nın Türkiye'deki ve bölgedeki yer yapısı üzerindeki etkisine değinen Vali Çelik, 6 Şubat depreminin ardından 4 Ay Hatay ilinde görev yaptığını söyledi. 

6 Şubat’ta yaşanan ve ‘Asrın Felaketi’ olarak anılan Kahraman Maraş Merkezli depremlerden ders alınması gerektiğini vurgulayan Vali Çelik, deprem konusunda AFAD'a ve diğer kurumlar ile vatandaşlara büyük iş düştüğünü belirtti. 

Deprem uzmanlarının Hakkari ve Tunceli illeri için çeşitli uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Vali Çelik, bu iki il için deprem riskinin güncel olduğunu kaydetti ve “Bu risk karşısında kamusal sorumluluğumuz çok yüksek. Birey ve vatandaş olarak da sorumluluğumuzun en az kamusal sorumluluk kadar yüksek olması gerekiyor” dedi. 

Bütün deprem literatüründe herkesin kabul ettiği gerçekliğin bölgede depremin kesin olacağı kanısı olduğunu belirten Çelik, depremin etkilerini azaltmak için öncelikli olarak plan geliştirmek zorunda olduklarına vurguladı ve yapılması gereken en önemli şeyin deprem mevzuatına uygun yapı yapmak olduğunu ifade etti. 

Hakkari için herkesin sorumluluk alması gerektiğini bildiren Vali Çelik "Buradaki yapı stokunun hep beraber gözden geçirmemiz gerekiyor. Hakkari için hepimizin ortak sorumluluğu şu andan itibaren kentin depremselliğine ilişkin ciddi bir eylem planı gerçekleştirip bunu vatandaşa anlatarak, onların da desteğini alarak hep beraber bu şehirde ileride oluşabilecek belki 10 belki 20 yıl sonra ama kesin oluşacak depreme hazırlaması. En başta yapmamız gereken deprem mevzuatına uygun yapı yapmak. Depreme ilişkin alınabilecek tedbir nedir? Sağlam yapı yapmak. Bu kimin görevidir? Yapı yapma iradesini ortaya koyan vatandaşın görevidir. Bunu sağlamak zorunda olan da kimdir, şu anki yetkiyle belediyelerdir. Planlı, projeli, deprem yönetmeliğine uygun yapı yaparsak deprem için tedbir almış oluruz" dedi.

Kentte depreme yönelik hazırlıkların bir plan dahilinde yapıldığı ve gerekli tedbirlerin alındığını hatırlatan Vali Çelik, şuanda AFAD bünyesinde 3 arama kurtarma ekibi bulunduğunu bu sayının en kısa sürede 25’e çıkartmayı planladıklarını kaydetti. 

Vali Çelik, Hakkari ve Yüksekova ilçesinde iki ayrı lojistik merkezi kurulacağını ve şuana kadar 2 bin civarında çadır getirildiğini sözlerine ekledi ve şunları söyledi: "Bilgiye dayanmayan fikirler üzerinden yürüttüğümüz her tartışma, polemik bizi hiçbir yere götürmez. Lojistik depoda ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin kısa zamanda teminini sağlayacağız. Verilecek eğitimlerle 1600-2000 kişiden oluşan arama kurtarma ekiplerini hızlı şekilde oluşturacağız. Bina yıkıldıktan sonra tedbir değil, arama kurtarma ve yeniden onarım faaliyetleri başlıyoruz. O yüzden en önemli tedbir zemin etüdü alınmış, statik hesaplara uygun bina yapmak. Arama kurtarma ve iyileştirme faaliyetlerinde dünyanın en ülkelerinden birisiyiz. Orada bütün kamu personelleri can siparane ellerinden ne geliyorsa yaptılar"

Programa Vali Yardımcıları Furkan Berber ve Buğra Karadağ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, kurum amirleri, AFAD personeli, polis ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Kaynak: Zeki DARA