Hakkari Valiliği ile Hakkari Belediyesi’nin organize ettiği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Beşinci Kar festivali renkli görüntülere sahne oluyor. 

Kent merkezine 12 kilometredeki 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi'nde düzenlenen festivalin açılışına, farklı illerden gelen ziyaretçilerin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. 

Festival alanının bir çok noktaasına çadırlar kurulurken Türk Kızılayı Hakkari Şubesi katılımcılara çorba ikramında bulundu. 

Festivalin açılışında konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, Hakkari’yi dünyaya tanıtacak çok önemli bir organizasyona ev sahipli yaptıklarını söyledi.

Hakkari’nin kış sporlarında dünyadaki önemli merkezlerden biri olma potansiyeline sahip olduğunu kaydeden Vali Çelik, "Başımı kaldırıp baktığımda belki de kış sporları açısından dünyanın en güzel yerindeymişiz hissi içimizde uyanıyor. Burayı herkese anlatmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Geçen günlerde Yüksekova'da 600 sporcumuzu misafir ettik. Dün 200'ün üzerinde sporcu ve antrenörü kayak merkezinde ağırlardık. Onlardan aldığımız dönüşler çok iyi. Bu var olan bir potansiyeli bize gösteriyor. Bu durum müthiş bir umut veriyor bana. Hakkari barındırdığı potansiyel ile adrenalin tutkunlarının, doğaseverlerin, kayakçıların, dağcıların, herkesin odak noktası, göz bebeği olacak" dedi. 

Bazı kayakçılar rafting botu ile bazı kayakçılarda meşaleler ile tek şerit halinde pistten iniş yaptı. 

Jandarma ara kurtarma ekipleri ve küçük sporcular da Türk bayrakları ile pistten inerek gösteri yaptı. 

Yamaç paraşütü gösterisinin yapıldığı etkinlikte Vali Çelik ve protokol üyeleri alana kurulan stant ve çadırları gezerek sporcularla voleybol oynadı.

Etkinliğe katılan yüzlerce vatandaşın çeşitli etkinlikler eşliğinde eğlendiği festival Hakkari Belediyesi Sanat Topluluğunun sahne alması ile geç saatlere kadar devam etti. 

Vali Yardımcısı Furkan Berber ve Ak Parti İl Başkanı Avukat Zeydin Kaya sahne alan gruplara plaket taktim etti.  

Festivale İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, Vali Yardımcıları Furkan Berber, Buğra Karadağ, Tayyar Emre Mahmutoğlu, Ak Parti İl Başkanı Avukat Zeydin Kaya, Gençlik Spor İl Müdürü Emin Yıldırım, Belediye Başkan Yardımcısı Hamit Zibek, kurum müdürleri katıldı. 

Festivalin birinci gün programı kapsamında Sanatçı Ferhat Üngör’ün konser vermesi bekleniyotr. 


Kaynak: Zeki DARA