Yeni yılla beraber peş peşe sallanan Hakkari’de depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik’in başkanlık ettiği ve ilgili kurum yetkilileri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı toplantılarda öne çıkan en önemli başlık deprem beklentisi.

Deprem öncesi alınacak tedbirler ile kentteki yapı stokunun depreme dayanıklılığının tespit edilmesi, deprem sonrası arama kurtarma faaliyetinin koordineli yapılabilmesi için başlatılan çalışmalar ise sürüyor. 

Bu kapsamda Hakkari’de bulunan AFAD Daire Başkanları Levent Uçarlı, Güray Karakaya ve ilgili birim yöneticileri ile birlikte kurulacak lojistik merkezinin yapılması planlanan Otluca köyünde inceleme yaptı.

AFAD Daire başkanları ve teknik personel, Hakkari Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Buğra Karadağ, Belediye Başkan Yardımcısı Hamit Zibek, AFAD Müdürü Resul Karadeniz, Otluca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı Lojistik Tabur Komutanı ile birlikte lojistik depo ve bin kişilik konteynır kent alanını gezdi.

Heyet daha sonra Hakkari Keklikpınar Mahallesi Üniversite alanında incelemelerde bulunarak depo alanları ve çadır alanları üniversite içine alınacağı alan ile ilgili bilgi aldı. Heyete Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş eşlik etti.

Hakkar'deki deprem tedbirleri kapsamında, Hakkâri Merkez Otluca bölgesinde 1000 konteynerden oluşan konteyner kent kurulması bekleniyor.

İkinci konteyner kentin ise Yüksekova İlçesinde kurulması planlanıyor.

Kaynak: Zeki DARA