Hakkari’nin turizm potansiyeline dikkat çekmek kentin güzelliklerini gün yüzüne çıkatmak amacıyla Valilik ve Belediye tarafından organize edilen kar festivali ikinci gününde devam ediyor. 

Kentin kış sporlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Mergabüt Kayak Merkezi'nde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde dün başlayan Beşinci Kar Festivali bugün de binlerce kişinin katılımı ile devam ediyor. 

Türkiye'nin en yüksek kayak merkezlerinden biri olan ve kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu Mergabütan Kayak Merkezi, katılımcılara muhteşem manzaralar sunarken, kayak severlere unutulmaz anlar yaşıyor. 

Sabahın erken saatlerinde belediyenin tahsis ettiği servisler ve özel araçları ile Mergabütan Kayak Merkezi’ne geçen binlerce kişi kayak merkezini panayır alanına çevirdi. 

Kalınlığı 2 metreyi bulan kar üzerine ateş yakıp semaverlerini kuran vatandaşlar çay yapıp mangalda kebap yaptılar. 

Kış sporlarının heyecanını doyasıya yaşamak isteyenler için adeta bir cennet olan kayak merkezi profesyonel kayakçılardan amatörlerine kadar her seviyeden sporcuyu ağırlıyor 

Sadece kayakçıların eğil aynı zamanda doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyen gencinden yaşlısına, memurundan emeklisine her kesimden insanları buluşturan festivalin ikinci günü renkli görüntülere sahne oluyor.

Antalya'dan geldiğini söyleyen Eda Ayne "Hakkari'ye yeni geldim. Burası umduğumdan çok daha güzel.İlk defa geldim Hakkari'nin bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Hava da güzel şansımıza herkes eğleniyor." dedi. 

Kızağı ile festivale gelen Tufan Baygo isimli genç ise arkadaşları ile birlikte hafta sonu tatilinin tadını festivalde çıkarttığını belirterek, kayak bilmediği için kızakla kaydığını söyledi. 

Devlet erkanı, vatandaş ve öğrencileri buluşturan Beşinci Kat Festival 2’inci gününde, Collective Colemerg grubunun konseri, Hakkari Belediyesi sanat Topluluğunun halk dansı gösterileri ve Pinhani konseri ile devam edecek. 

Kaynak: Zeki DARA