4 yıl önce kent merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Depin Tatil köyü sıcaklardan bunalan vatandaşların yeni adresi oldu.

İçinde yarı olimpik yüzme havuzu, restoranlar piknik alanı, ve rafting alanı bulunan Hakkari’nin gözde mekanından biri olan Hakkari’nin ilk tatil köyü düğün, nişan, mezuniyet,  kına gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Özellikle tatil köyüne yüzmeye gelen gençler Kürtçe ve Türkçe Müzikler eşliğinde halay çekiyor.

Depin Tatil Köyü işletmecisi Abdurrahman Er, yaklaşık 4 yıl önce kurduğu tatil köyünün kentte sportif faaliyetlerin yapıldığı yerlerin çok az olduğu için böyle bir işe girişmeye karar verdiğini söyledi.

Kendisinin Depin bölgesinde içinde yarı olimpik yüzme  havuzu ve iki tane çocuk havuzunun olduğu bir mekan açtıklarını ifade eden Er, konuşmasını şu şekilde sürdürüdü.

‘’ Tatil köyümüzde vatandaşımızın rahatça dinlenebileceği ve piknik yapabileceği bir alan oluşturduk. Türkiye'nin farklı kentlerinde doğa sporları yapmak için ilimize gelen sporcuları mekanımızda ağırlıyoruz. Tatil köyümüzün içinde kantin, restoran, lavabo gibi hizmetlerimizde mevcut. Tatil köyümüze büyük bir rağbet var. Günde yüzlerce vatandaş tesislerimize geliyor. Gönüllerince eğleniyor.Havuzlarımız hijyenik bir şekilde temizleniyor. Kentte yaklaşık 13 okul mezuniyet törenlerini bizim mekanımızda gerçekleştirdi.

Zap Suyunda boğulan  Yeşil toprağa verildi Zap Suyunda boğulan Yeşil toprağa verildi

Yapılan mezuniyet törenlerinde çokta yüksek bir ücret almadık. Bizim de öğrencilerimize bir katkımız olsun. Bunun dışında özellikle Hakkari’de düğün salonu yetersizliği nedeniyle birçok vatandaş kına,düğün ve nişan gibi törenlerini burada yapıyor. Kentin sıcak havasında uzak, geniş, ferah ve huzurlu bir şekilde insanımız özel günlerini kutluyor. Düğünlerimiz için  özellikle 6 bin metrekare alanda 10 bin vatandaşımıza hizmet edebilecek kapasiteye sahibiz. ‘’

Tatil Köyüne gelen gençlerden Polat Aslanbey,Depin tatil köyüne gönlünce eğlendiğini söyledi.

Özellikle hafta sonları tatil köyüne gelip güzel zaman geçirdiğini ifade eden Aslanbey, bölgeye il dışında ve yurt dışında gelen misafirler olduğunu ve burada vakit çok güzel geçidiklerini belirterek, vatandaşları bölgeye beklediklerini söyledi.

Hakkari Üniversitesinde çalışan Aziz Yaşar isimli vatandaş ise iki çocuğu ile hafta sonunda Depin Tatil köyüne geldiğini söyledi.

Depin tatil köyünde güzel vakit geçirdiklerini ifade eden Yaşar, ‘’ Kentte alternatif bir yer olmadığı için bizler hafta sonlarını buradan geçiyoruz. Önceleri Zap Suyunda yüzebiliyorduk . Şimdi Zap Suyu bilinçsizce kirlettiği için yararlanamıyoruz. ‘’ diye konuştu.

Muhabir: ZEKİ DARA