31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti’den Hakkari Belediyesi Eş Başkanlığına seçilen Mehmet Sıddık Akış sabah saatlerinde gözaltına alınıp görevden alındı.

İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Akış'ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik, Belediye Başkan Vekili olarak atandı.

DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı M. Rüştü Tiryaki, Van milletvekilleri Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Zülküf Uçar, Muş Milletvekili Sümeyye Boz, Şırnak milletvekilleri Nevruz Uysal Aslan, M. Zeki İrmez, Hakkari Milletvekilleri Öznur Bartın ve Onur Düşünmez,  Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Abdullah Zeydan, Neslihan Şedal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Serra Bucak, Doğan Hatun, Mardin Belediye Eş Başkanı Devrim Demir'in de bulunduğu gurup akşam saatlerinde kente geldi.

Saat 19.00’da kararı protesto etmek isteyen Milletvekillerinin aralarında bulunduğu gurup DEM Parti il binası önünde toplandı. Polis kentte eylem ve etkinlik yasağı olduğu gerekçesi ile gurubun çarşı merkezine yürüyüş yapmasına izin vermedi. 2 saatlik müzakereler sonucunda aralarında milletvekilleri ile belediye başkanlarının bulunduğu 20 kişilik gurubun çarşı merkezine geçişine izin verildi.

Bulvar Caddesi üzerinde yürüyüşe geçen DEM Parti Milletvekilleri alkış ve sloganlarla belediye başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınıp yerine kayyum atanmasını protesto etti.

Yürüyüş esnasından açıklamalarda bulunan DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu  Eş Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, Hakkari Belediyesine kayyum atanmasına karşı eylemde olduklarını belirterek “Hakkari halkanın iradesinin gasp edilmesine karşı buradayız. Biz halkımızın iradesine sahip çıkacağız. İrademizin gasp edilmesini, kayyım rejimini kabul etmeyeceğiz. Yarın tüm halkımızı iradelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

DEM Parti Hakkari Milletvekili Onur Düşünmez de Hakkari belediyesine kayyum atanması kararının ardından parti olarak teyakkuzda olduklarını karara karşı demokratik yollarla protesto hakkını kullanacaklarını belirtti.

Çarşıda esnaf ve vatandaşların da destek verdiği yürüyüş sırasında polis yetkilileri ile DEM Parti Milletvekilleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. 

Yapılan müzakereler sonucunda milletvekilleri ve belediye başkanlarının bulunduğu 20 kişilik gurup polis ablukası altında Bulvar Caddesi üzerinde oturma eylemi başlattı.

Oturma eyleminin sabaha kadar devam etmesi beklenirken, aralarında DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, CHP heyeti ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın da bulunduğu farklı gurupların yarın kente geleceği bildirildi.  

Hakkari'de ölü bulunan Bezel ve Uzun memleketlerine uğurlandı Hakkari'de ölü bulunan Bezel ve Uzun memleketlerine uğurlandı

Acıklma6

Editör: Haber Merkezi