Hakkında gözaltı kararı verilen Mehmet Sıddık Akış, Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Van’da gözaltına alındı. Hakkari Belediyesi’ne ise gece saatlerinde polis tarafından operasyon yapıldı.

Mehmet Sıddık Akış'ın, işlemler için Hakkari'ye götürüleceği öğrenilirken Hakkari Emniyet Müdürlüğü ekipleri de belediye binası çevresinde güvenlik önlemi alırken Belediye binasının önüne gelerek içeri girmek isteyen DEM Partililere ise polis izin vermedi.

Şimşek açıkladı: Yeni vergi paketi geliyor Şimşek açıkladı: Yeni vergi paketi geliyor

POLİS GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI

Akış'ın, işlemler için Hakkari'ye götürüleceği öğrenildi. Hakkari Emniyet Müdürlüğü ekipleri de belediye binası çevresinde güvenlik önlemi aldı. Belediye binasının önüne gelerek içeri girmek isteyen DEM Partililere polis izin vermedi.

VALİLİKTEN 10 GÜNLÜK YASAKLAMA KARARI

Öte yandan Hakkari Valiliği 10 gün süreyle gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri yasakladı.

DEM PARTİ'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

DEM Parti'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi; "Her seferinde halk iradesine yenilen iktidar yine en iyi bildiği yol olan irade gaspına, darbeciliğe başvurdu. Bu sabah Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış Van'da gözaltına alındı, belediyemiz polis zoruyla gasp edildi. Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart'ta demokratik yollarla gösterdi. Bu darbeci ve kayyımcı zihniyet sadece Hakkari'ye değil bütün Türkiye halkının iradesine yönelik bir tehdittir. Halkımız demokratik tepkilerini en üst düzeyde gösterecektir. Demokrasiden yana herkesi de bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz.” denildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ