• Hakkari34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Akbıyık, Hakkari’ye yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı
01 Ocak 2021 Cuma 21:05

Vali Akbıyık, Hakkari’ye yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı

Hakkari Valisi İdris Akbıyık, 2020 yılı içinde yapılan yatırım ve hizmetleri düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. Vali Akbıyık, devletin Hakkari’ye sağlıktan, eğitime, turizmden, ekonomiye, kalkınmadan ve gençlik hizmetlerine kadar bir çok alanda yatırımların yaptığına dikkat çekti.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hakkari Valiliği Toplantı Salonu’nda kentteki yerel ve ulusal basın çalışanları ile bir araya gelen Hakkari Valisi İdris Akbıyık, 2020 yılında Hakkari’de yapılan yatırım ve hizmetleri bir bir anlattı. 

Hakkari’ye, Hakkari halkına Hakkarililerle beraber hizmet etmek için gayret ettiklerini ve edeceklerini belirten Vali Akbıyık, “Hakkari’de 26 aydır görev yapmaktayım. Biz gerek görev itibariyle, gerekse kişisel olarak her türlü imkanımızı potansiyelimizi kullanarak Hakkari’ye eğitimde, kültürde, ekonomide, turizmde, altyapı, üstyapı gibi konularda ne yapabiliriz bunun için gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Hakkari Belediyesi’ne göreve getirilmelerinin ardından 2020-2023 yılı Hakkari Değişim Dönüşüm Programı hazırladıklarını belirten Vali Akbıyık, “Dönüşüm Programı kapsamında  25’e yakın projemiz var. Bu projelerin yüzde 40’ını yapmış bulunuyoruz. Bu projelerin içinde yaptıklarımız içinde 40 kilometrelik asfalt çalışmasının 22 kilometresini yaptık. Ana caddelerimizde asfalt yapımını gerçekleştirdik ara sokak ve caddelerde de 2021 yılında asfalt çalışmamızı tamamlayacağız. 35 adet yolcu durağı yaptık. Ben ilk geldiğimde istenilen en önemli talep toplu taşıma talebiydi. Bu sorunu çözmek için 10 adet minibüs aldık. Şuan her mahalleye bu minibüslerimiz gidiyor ve hizmet veriyor. Belediyenin garajında toplam 26 araç bulunuyordu bunun 24 tanesi arızalıydı. Biz minibüslerle beraber 24 araç aldık bunların 14’ü iş makinesi. Modern kent aydınlatma sistemi yaptık. Katı atık için proje çalışması başlatıldı. Gula Züryan’da sosyal bir tesis kuruyoruz. Mir Kalesi için çalışıyoruz. Doğalgaz çalışmaları devam ediyor. 2020 yılında doğalgazda yapılması gereken hat döşemelerin daha fazlası yapıldı. İçme suyu projemiz var. 10 sondaj yapıldı. Tam olarak su sorunun bitmesi için Otluca’da arıtma tesisi kuracağız. Buradaki suyu şebekeye katacağız. Bu proje ile Hakkari’nin su problemini bitirmeyi hedefliyoruz. Millet Bahçesi düşünüyoruz. Bulvar, Çölemerik, Çevre yolu ve Medeni Sancar Kavşağına kadar olan caddemizde giydirme projemiz var. Kenttin 3 sokağında kültür-sanat sokağı Konya Selçuklu Belediyesi’nin desteğiyle yapacağız. Güneş Enerjisi projemiz var. Bunun içinde finansman gerekiyor bunu da sağlarsak yapacağız. Atık Su Arıtma Projemiz var. Yeni imar revizyon çalışması bitti. Hakkari’deki konut sıkıntısının giderilmesi için kat sayısını artırdık. Düzenli bir kentleşme, modern bir kent yapacak olursak uygunsuz ve kaçak yapılan yıkılması lazım. Maalesef bu sıkıntı Hakkari’de çok var. Bu konuda da çalışıyoruz.” dedi. 

a56b64ef-739f-4947-b5e7-967704867cfa.jpg

Eğitimde Hakkari’de 2019-2020 yılında 25 proje bitirildi

Kentte yapılan diğer yatırımlara değinen Vali Akbıyık, Hakkari, ilçeleri ile beraber tarihinin en büyük hizmet ve yatırımının yapıldığını altını çizdi. Vali Akbıyık, “İl Özel İdaresi ile Depin’de Köprü Kafe ve Seyir Terası projemiz var çalışmalar yapılıyor. Burada birde Su Sporları Merkezi yapacağız. Kayak Merkezi’miz var. Burada İl Özel İdaresi, DAKA, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı’nın desteği Hakkari’nin en önemli yatırımı. Otel inşaatı devam ediyor. Burada telesiyej, pist çalışması yapıldı. İl Özel İdaresi olarak köylerin altyapı ve üstyapılarını yapıyoruz. Karayollarının önemli çalışmaları var. Yüksekova’ya ulaşım sağlanacak 2 adet tünel çalışması var. Hakkari-Van Karayolu üzerinde çığ ve kaya düşmelerine karşı 16 kilometrelik bir yol çalışması var. 2021 yılında bu tünellerin açılmasını hedefliyoruz. Hakkari’ye alternatif yol olarak Şırnak üzerinde bir çalışma yapılması konusunda yakın zamanda bir çalışma olacak. Eğitimde de Hakkari’de 2019-2020 yılında 25 proje bitirildi. Bunların bir çoğu Yüksekova ilçemizde. Yüksekova’da 19 civarında okulumuzda çalışma bitti. Projelerimizin büyük kısmı okul projesi bunların içinde en önemli projemiz 150 yataklı Hakkari Öğretmen Evi. Hakkari merkez ve ilçelerinde halen devam eden okul ve daire projelerimiz devam ediyor.”

Hakkari ve Yüksekova’ya 100 yataklı kadın ve çocuk hastanesi yapılacak

Sağlık hizmetleri alanında da yatırımların yapıldığını aktaran Vali Akbıyık, “Sağlıkta da bir yıl içinde en önemli yatırım Anjiyo Ünitesi Kalp Merkezi’ni kurduk bitti ve önümüzdeki günlerde açılışını da yapacağız. Sağlık alanında Hakkari için çok önemli bir hizmet. Çünkü Hakkari ve Yüksekova’da anjiyo merkezi yoktu. Anjiyo için Van ilimize gidiliyordu. Bu problem de bitmiş olacak. İl merkezinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu. 2021 yılında hem Hakkari’de hem Yüksekova’da inşallah 100 yataklı kadın ve çocuk hastanesi çalışması yapılacak. Ayrıca Yüksekova’da eski askeri hastane olan 75 yataklı hastane çalışmamız devam ediyor. Derecik’te 20 yataklı hastane bitti.” 

2-105.jpg

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Hakkari’ye yatırımı 50 milyonu geçti

Hakkari tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ilk defa bu kadar toplu yatırım aldığını ifade eden Vali Akbıyık, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde yapılan yatırımlar ilgili olarak ise Hakkari’de tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan bu kadar toplu yatırım alıyor. 2020’de yaklaşık 20 Milyonu geçti. Kayak Merkezi’nde yaptığımız otele Gençlik ve Spor Bakanlığımız destek veriyor. Yüksekova’da 1 adet Gençlik Merkezi, 1 adet Kapalı Sentetik Halı Saha tamamlandı. Hakkari genelinde Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ve Derecik ilçelerinde 1’er adet olmak üzere toplam 4 adet Yarı Olimpik Yüzme Havuzu çalışması devam ediyor. 3 adet Spor Salonu inşaatı devam ediyor. Yine Hakkari merkez, Yüksekova ve Derecik ilçemizde toplam 3 adet Gençlik Merkezi yapıyoruz. Çukurca ve Derecik’te 2 adet nizami sentetik çim yüzeyli saha yapıyoruz. Hakkari genelinde 7 adet kapalı sentetik çim yüzeyli halı saha yapıyoruz. Merkezde 4, Yüksekova’da 4, Şemdinli’de 1, Çukurca’da 1, Derecik’te 5 adet olmak üzere 15 adet açık spor tesisi yapıyoruz. Merzan’daki sahamızda yıkılan tribün yerine bin kişilik tribün yapılmakta ve bitilmek üzere. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Hakkari’mize yaptığı yatırımlar 50 milyonu geçti.”

2021 yılında Hakkari-Yüksekova Organize Sanayi Bölgesi’ni hizmete sokacağız

Hakkari-Yüksekova Organize Sanayi Bölgesi’nin kentteki istihdama dönük ciddi bir çözüm olacağını belirten Vali Akbıyık, “Hakkarimize yaptığımız en önemli hizmetlerden bir tanesi de Hakkari-Yüksekova Organize Sanayi Bölgesi. Sanayi Bakanımız ile görüştük. 2021 yılında programa alıp belli miktarda ödeme sağlandıktan sonra hızlı bir şekilde hizmete sokacağız. İran’dan, Irak’tan yatırımcılar gelecek. Bu istihdama dönükte ciddi bir çözüm olacak. Hakkari’mizde 401 adet TOKİ konutumuz bitmek üzere. Bunun yaklaşık 200 kadarı polis lojmanları olacak. 200 kadarı ise AFAD konutu olacak. TOKİ Başkanımızı ziyaret ettik. 300 adet sosyal konutta inşallah önümüzdeki süreçte ihale edilecek. Proje çalışmaları yapılıyor. Hakkari’nin en önemli problemlerinden biri işsizlik ikincisi konut sıkıntısı. En çokta ikisi üzerinde duruyoruz. Derecik’te 80 adet konut yapımı için TOKİ Başkanımız ile konuştuk. Yüksekova’da toplamı 3 bin 200 civarı. Konut, dükkan, taziye evi, camii, okul bunların hepsi tamamlandı. Bunların bir kısmı teslim edildi. Bir kısmı da bahara doğru yüzde 80-90’nı yerleşmiş olacak. Sanayi Bakanlığımız ve DAKA destekleri ile önemli projelerimiz var. Tekstil kentten bahsettik. Sanayi Bakanlığımız projeyi kabul etti. Şimdi de 4 bin metre karelik alanda en az 2 yada 4 fabrika kuracağız. Şuan yer işlemleri yapıyoruz. Gubsi’de 2021 yılında bu çalışmaya başlanacak. Yüksekova’da bir projemiz var. Risk Altındaki Gençlerin Meslek Edinerek Sosyal Entegrasyonu Sağlanması Projesi. Burada da amacımız genç istihdamı arttırmak. Bu birazda eğitim projesi amaç genç istihdamı artırmak. Hakkari merkez ve Yüksekova’da 50’şer kişilik engellilerimiz Hakkari’nin kültürünü, tarihini, yöresel değerlerini yansıtan ürünler üretiyorlar. Hakkari’nin malum kilimi ünlü. Buna yönelikte bir projemiz var. "Geleneksel El Sanatlarının Modernizasyonu ve Ekonomik Yaşama Etegrasyonu" projesi bu bir kilim projesi. Hakkari ve Yüksekova’ya makineler aldık ve kurduk şuan her şeyimiz hazır burada da 150 kişiye istihdam sağlayacağız. Yani kilim dokumada toplam 300 kişiye şuanda istihdam sağlıyoruz. Hakkari kilimini yaşatacağız, üreteceğiz ve pazarlayacağız. Tarım ve Orman Bakanlığımızla önemli projeler yapıyoruz. Çukurca’da Zap markasını geliştirdik. Merkezde küçük baş hayvancılık. Yüksekova’da büyükbaş hayvancılığa ve aspir bitkisine destek verildi. Şemdinli ve Derecik’te arıcılığa destek veriyoruz. Yani bir taraftan kilimi, arıcılığı, tekstili, yolu, okulu, hastaneyi, doğalgazı hepsini yani her alanda bir seferberlik ruhu ile destek açılıyor Hakkari’de. “ dedi. 

Köy tazminatlarında ödemeler yapılıyor

Köy tazminatları ile ilgilide de konuşan Vali Akbıyık, “Yapılan komisyon ve incelemelerden sonra ödemeler yapılıyor. Şuana kadar ödenen dosya sayısı 80 bini buldu. Dosyalar sonuçlandıkça devam edecek. Burada en büyük sıkıntı kadastro görmeyen köyler. Çünkü yerinde gidip keşif yapmak gerekiyor. Bir kısmı sınırda kadastro görmeyince çeşitli yöntemlerle bilirkişi veya harita üzerinde tespit etmek gerekiyor. Bir takım zorluklar yaşanıyor bu konuda. Müracaat yapılan tüm dosyalar sonuçlandırılacak.” İfadelerini kullandı.

27edfac5-596d-45ea-a71d-a0c524bc8d44.jpg

86d1c707-825f-4659-9e79-8ffd37569d8f.jpg

YORUMLAR
İshak
Allah razı olsun Allah yardımcınız olsun
15 Ocak 2021 03:16
178.246.193.31
İshak
Ben 1994 yılında beri tazminat bekliyorum ben öldükten sonra mı ödeme yapılacak Ankara'da ikamet ediyorum Ankara'da bir ev en düşük fiyat 300 bin TL bu yıl yapılan komisyonda bana 115 bin TL yazılmış çok az bence tam 27 sene geçti yazık bize lütfen hızlandırın saygılarımla
15 Ocak 2021 03:10
178.246.193.31
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim