• Hakkari-12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Öztürk: “Türkiye’nin en büyük çinko yatakları Hakkari bölgesinde”
03 Ekim 2019 Perşembe 21:23

Prof. Dr. Öztürk: “Türkiye’nin en büyük çinko yatakları Hakkari bölgesinde”

Hakkari'de "Kurşun-Çinko Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştayda konuşan Türkiye Kurşun-Çinko Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Hakkari’deki çinko maden yataklarının zenginliklerinden söz ederek, “Türkiye’nin en büyük çinko yatakları Hakkari bölgesinde” dedi.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hakkari'de Türkiye Kurşun - Çinko Çalışma Grubu ve Hakkari Valiliği Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından “Hakkari Kurşun Çinko Çalıştayı" düzenlendi. 

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Türkiye Kurşun-Çinko Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Genel Müdür Yardımcısı Murat Halit Durceylan, Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Koca, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa’dan Prof. Dr. Sabah Yılmaz Şahin, Doç. Dr. Nurullah Hanilçi, Arş. Gör. Fatih Özbaş, Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Bozkaya, Prof. Dr. Gülcan Bozkaya, Gümüşhane Üniversitesi’nden Doç. Dr. Alaaddin Vural, Aksaray Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Demirala, kurum müdürleri ve madencilik sektörü yetkilileri katıldı.

Programa katılan Hakkari Valisi İdris Akbıyık bir konuşma yaptı. Vali Akbıyık, kentte düzenlenen ‘Hakkari Kurşun-Çinko Çalıştayı’nın madencilik ve bu konuda yapılacak olan yatırım ve çalışmalar ile ilgili ciddi bir projeksiyon kazandıracağına inandıklarını belirtti.

"Çinko üretiminde Hakkari’nin payı bugün yaklaşık %10’lar civarındadır"

Hakkari’de son yıllarda ekonomik, sosyal, kültürel gibi her alanda ciddi yatırımlar yapıldığını aktaran Vali Akbıyık, “Hakkari’de son yıllarda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Ekonomik, sosyal, kültürel kısacası her alanda ciddi yatırımlar yapılmakta, festival, sempozyum gibi ciddi ulusal ve uluslararası bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.  Bu çalıştayın bizlere Hakkari’de madencilik ve bu konuda yapılacak olan yatırımlar ve çalışmalar ile ilgili ciddi bir projeksiyon kazandıracağına inancım tamdır. Hakkari bölgesinde çinko, kurşun madenciliği 10-15 yılda bölge ve ülke ekonomisine önemli ve ciddi katkılar sağlamıştır.  2004 yılından günümüze kadar bölgemizde milyonlarca ton çinko, kurşun üretimi gerçekleşmiş olup bunlar başta İran olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmiştir. Türkiye çinko cevher üretimi 2018 yılı verilerine göre 900 bin tonu aşmıştır. 2014’te 400 bin ton olan çinko ve cevher üretimimiz 2018 yılında ikiye katlanmıştır. Türkiye kurşun çinko üretimi içindeki Hakkari’nin payı bugün yaklaşık %10’lar civarındadır. İnşallah önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmalarla % 25’lere ve daha da yukarılara çıkacaktır.” dedi.

dsc_4963.jpg

“İlimizde maalesef ki bir izabe tesisi bulunmamaktadır”

Hakkari yada çevresine bir metroloji fabrikası kurulması zorunluluk haline geldiğini kaydeden Vali Akbıyık, “Hakkari yada çevresinde bir metroloji fabrikası kurulması zorunluluk halini almaktadır. Böylesi önemli bir adım atılmadan önce cevher kalitesinin, cevher özelliklerinin ve cevher miktarının özetle hangi tür madenler elimizde ne kadar var. Buna göre nasıl bir tesis dizayn edeceğiz sorusunu çok iyi analiz edilmesi ve cevaplanması gerekmektedir. Zira bölgemizde oksitli, karbonatlı hem de sülfürlü cevherler bulunmaktadır. Çinko maden yataklarının en zengin bölgesi olan ilimizde maalesef ki bir izabe tesisi bulunmamaktadır. Bu bizim her zaman dile getirdiğimiz özel sektör yada devlet eli ile bir sonuca ulaşmak istediğimiz önemli konuların başındadır. Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine ve ilerlemesine İlimizde kurulacak olan izabe tesisinin çok büyük bir katkı sağlayacağına ciddi artı değer yansıtacağını düşünüyorum. Bizim tespitimiz İran’a 200-250 dolara madenlerimizi satıyoruz ve daha sonrada işlendikten sonra bunu 2 bin 500 – 3 bin dolara alıyoruz. Bu ülkemiz adına, Hakkari adına önemli ve ciddi bir kayıp. Bizim amatör hesaplarımıza göre yaklaşık 900 milyon-1 milyar dolar civarı. İzabe tesisinin kurulması ülke ekonomisine özellikle çinko ve kurşun ile ilgili büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Hakkari Çinko-Kurşun Çalıştayı’nın İlimizde düzenlenmesi  ben önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. “ ifadelerini kullandı.

dsc_4922.jpg

“Türkiye’nin en büyük çinko yatakları Hakkari bölgesinde”

Türkiye Kurşun-Çinko Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Hakkari’deki çinko maden yataklarının zenginliklerinden söz etti.

Hakkari’de düzenledikleri çalıştayın önemini anlatan Öztürk, “Çalıştayımızın amacı Hakkari’deki kurşun, çinko yataklarının ne olduğu ne olabileceği, buradaki madenciliğin nasıl gelişebileceği ve nihayetinde de buradaki madenlerden nasıl ülke daha iyi yararlanabilir, metroloji fabrikası kuruması ve ülkemiz daha nasıl zengin olabilir bunun için yol haritasını tartışacağız. Çünkü Türkiye’nin en büyük çinko yatakları Hakkari bölgesinde.  Burada büyük yataklar var. Potansiyel var. Yatakların nerelere ulaştığını konuşacağız. Bunun için yol haritasını tartışacağız. Kato dağında öyle büyük maden yatakları var ki Kato dağı Kapadokya olabilir. Bilindiği gibi Kapadokya’da yer altı şehirler var. Buradaki kazılarla da ilerde yer altı şehirler olacak ve büyük madenciliği besleyecek. Ülkemizde madencilik gelişecek. Bunu ümit ediyorum ve bunun için mücadele ediyoruz” dedi.

dsc_4953.jpg

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Genel Müdür Yardımcısı Murat Halit Durceylan da, Türkiye ve Hakkari’deki maden potansiyelleri hakkında sunum yaptı.  Durceylan, sunumlarında Hakkari’deki maden potansiyelleri, madencilik için verilen ruhsatlar ve üretim miktarları hakkında bilgiler verdi.

dsc_4933.jpg

"Bölgede ilk kez kurşun-çinko çalıştayı düzenleniyor"

Hakkari Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Koca, bölgede ilk kez kurşun-çinko çalıştayı düzenlendiğini belirtti.

Hakkari’nin tek ihracat kalemi olan maden sektörünü mercek altına aldıklarını ifade eden Müdür Koca, Hakkari’de ihraç edilen maden sadece cevher üretimi üzerinde olduğunu gördük. Madenci firmalarımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda cevher üretiminden metal üretimine geçişin önemini ve böyle bir taleplerinin olduğunu bize dile getirdiler. Ayrıca tam bir rezerv tespitinin de olmadığına da işaret edildi. Bu sebeple bu durumun daha da netleştirilmesi için maden zenginleştirilmesine teknolojik alt yapı incelemesi ve bir ön fizibilite hazırlanması ihtiyacını gördük. Bunun için bir proje hazırladık. Projemizi bakanlığımızın koordinasyonunda faaliyetlerini bölgemizde sürdüren DAKA’ya verdik. Bu süreçte ilimize sayın valimizin atanması bizim için bir şans olmuştu. Çünkü projenin kabulünde, yürütülmesinde ve halen tüm süreçlerde bize desteklerini esirgemedi. Bunun için Valimiz İdris Akbıyık’a teşekkürlerimi sunarım” dedi.

dsc_4893.jpg

dsc_4975.jpg

dsc_4977.jpg

dsc_4996-001.jpg

dsc_5014.jpg

dsc_5001.jpg

dsc_5003.jpg

dsc_5005.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim