• Hakkari3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞKUR, Hakkari’de iş gücü piyasasına etkilerini araştıracak
21 Ekim 2020 Çarşamba 16:34

İŞKUR, Hakkari’de iş gücü piyasasına etkilerini araştıracak

Hakkari Çalışma ve İş Kurum’u, "İş Gücü Piyasası Araştırması (İPA) programı kapsamında kentin iş gücü piyasasının ve kovid-19'un etkilerinin analizini ortaya çıkarmak için çalışma başlattı.
HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ-HİKMET TEMEŞ
Kurumdan yapılan  açıklamaya göre  Hakkari Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlüğü “İş Gücü Piyasası Araştırması (İPA)” programı kapsamında kentin iş gücü piyasasının analizini ortaya çıkarmak için işverenlerle bir araya gelecekleri belirtildi.

Konu ile ilgili açıklamada buluna  İş-Kur İl Müdürü Ahmet Kızılkaya,  9 Ekim 2020-6.11.2020 tarihleri arasında İş ve meslek danışmanlarının işverenleri ziyaret ederek gerçekleştirecekleri bu çalışmayla Hakkari'nin iş gücü piyasasının analizinin yapılacağını, açık iş oranının hesaplanacağını ve sektörlerin iş gücü ihtiyacının tespit edileceğini söyledi.

Kurum olarak özellikle Covid 19 pandemi süreci sorunlarının işverenlerimize ve iş gücü piyasasına etkilerini görmek, işverenlerinin  sıkıntılarını öğrenmek, yardımcı olmak amacıyla ,kentte işverenleri ziyaret edeceklerini ve iş gücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edeceklerini belirten Kızılkaya, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi.

''Hakkari'nin iş gücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan iş gücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve güçlük çekme nedenleri, 2021 yılında iş gücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgileri derleyeceğiz. Bu çalışma ile birlikte Hakkari iş gücü piyasasının fotoğrafını çekeceğiz.Araştırmanın bilimsel verilere dayandıracağız. Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tam sayım yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma, başından sonuna kadar genel müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. Saha çalışması Hakkari'de Türkiye İstatistik Kurumu  ile birlikte tespit edilen toplam 159 iş yerinde gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlı istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Hakkari iş gücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Araştırma marifetiyle, aktif istihdam politikalarının, özellikle iş gücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim