• Hakkari11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari'de Soba Satışları Başladı
12 Kasım 2017 Pazar 10:59

Hakkari'de Soba Satışları Başladı

Uzun ve şiddetli geçen kış mevsimi öncesinde Hakkarililer soba ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. kent merkezinde ve köylerde yaşayanlar kömürlü ve sac soba satın almaya başladı.

HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ

Hakkâri’de havaların soğumasıyla beraber ekonomi durumu iyi olmayan vatandaşlar sac soba almaya başladı. Sobacıların yoğun olarak bulunduğu Hakkari'de sobacılar sokağındaki soba imalatçı ve satıcıları, satışlardan memnun olmadıklarını belirtiler.


10 yıldır soba imalatçı olan İrfan Çiftçi  “Bu sene satışlarımız oldukça az özleikle teknolojisinin gelişmesiyle artık eskiye oranla rağbet görülmüyor.


Genellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların kullandığı sac sobalar artık eskisi kadar fazla rağbet görmüyor. İlerleyen zamanla birlikte yapılaşmaya bağlı olarak ısınmada kalorifer ve elektrikli ısıtıcılara yenik düşmeye başlayan sac sobalar, Hakkâri’de az sayıda imalatçı tarafından üretilmeye devam ediyor. Geçmiş yıllarda 10´den fazla imalatçının olduğu Hakkâri’de, imalatçılık geçen zaman ve ilerleyen teknolojiye bağlı olarak bitme noktasına geldi. 
Geçmiş yıllarda satışların iyi olmasından dolayı sürekli soba imal edip talepleri karşılamakta zorlandıklarını ifade çoğu imalatçı, simdiler ise ayda 3-4 soba satabildiklerini onları da sipariş üzeri hazırladıklarını belirttiler.  


 Kent merkezi Kayacan Caddesinde soba imalatçılığı yapan Çiftçi mesleklerinin değişen teknolojiye ve zamana yenik düşmeye başladığını ifade etti. Sac sobalarda daha önceleri tezek ve odun kullanıldığını, son yıllarda ise vatandaşların kömürü tercih etmeye başladığını belirten Çiftçi: “kömür kullanımının yaygınlaşmasıyla soba satışları düştü. Bizde buna karşılık kömür kullanımı için sac sobaları kovalı ve ızgaralı olarak üretmeye başladık. Ancak tuğlalı soba kullanımı ve kaloriferli ev sayısının artması sac sobaya talebi her geçen gün azalttı. Şimdi bırakın şehirde köylerde bile sac soba kullanımı çok fazla kalmadı” şeklinde konuştu.


 Çeşitli soba imalatı yaptığını ve sobaların fiyatlarının 60 ila 150 TL arasında değiştiğini sözlerine ekleyen Çiftçi : “Sac sobanın yanında soba parçaları mangal gibi eşyalarda üretip satıyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen mesleğimizin eski cazibesi kalmadı. Bizlerde yıllardır bu işi meslek edinmişiz. Başka işte elimizden gelmediği için azda olsa kazandığımıza şükrediyoruz” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim