• Hakkari-3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari’de okullar artık daha “güvenli”  olacak
21 Mart 2018 Çarşamba 13:04

Hakkari’de okullar artık daha “güvenli” olacak

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü, acil durum ekiplerinde görevli yönetici, öğretmen ve personellere yangın eğitimi ve ilkyardım kursları veriliyor. Eğitim kursunu tamamlayan personellere sertifikaları verildi.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda aydınlatma,güvenlik personeli ve güvenlik kameralarının çalışmalarını tamamladıktan sonra şimdi de acil durum ekiplerinde görevli yönetici,öğretmen ve personellere yangın eğitimi ve ilkyardım kursları düzenliyor. Kurslarda eğitimini tamamlayan personellere sertifikaları verildi. 

Sertifika dağıtım törenine İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, İtfaiye Müdürü Bülent Keskin, Sivil Savunma Uzmanı Oktay Kızılkaya, İtfaiye Amiri ve acil durum ekiplerinde görevli kursiyerler  katıldı.

“Yaşanabilecek olumsuzlukların zararlarını en aza indirmeye yardımcı olacaklardır”

Sertifika töreninde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, kursun önemine dikkat çekerek şunları söyledi; “İş Sağlığı Güvenliği Kanununa göre okullarımızda mutlaka yangın eğitmeni ve ilkyardımcı bulundurulması gerekiyor. O nedenle Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, eğitim merkezimizde personelimizi belirli bir program dâhilinde kurslardan geçiriyor ve başarılı olanlara sertifikalarını veriyoruz. Düzenlediğimiz ve düzenleyeceğimiz kurslara, kursiyer olarak katılan yönetici, öğretmen ve personellerden başarılı olanlar arasından her okulumuzda en az iki yangın eğitmeni ve ilk yardımcı görevlendirilecek ve bunlar kendi çalıştıkları okulların eğitmenleri olacaklardır. Bu kursların sonunda olası bir kazada ilk müdahaleyi yine her okulun kendi eğitmeni yapacak ve yaşanabilecek olumsuzlukların zararlarını en aza indirmeye yardımcı olacaklardır. Nasıl ki Beyaz Bayrak Projesi ile okullarımız yarışarak ödül kazanmaya çalışıyorsa, artık bize ait bir proje olan "Güvenli Okul Projesi"  ile güvenli okul ödülünü  almak için de yarışacaklardır.” Dedi. 

Sivil Savunma Uzmanı ve Yangın Eğitmeni Oktay Kızılkaya,  yangın anında yapılması gerekenler ve yangına müdahale konusunda kursiyerleri bilgilendirip, büyük ve küçük çaplı yangın durumunda nasıl hareket edileceğini teorik ve uygulamalı olarak anlattı. Yangın çeşitleri, söndürme teknikleri, söndürücüler ve yangın söndürme tüpleri hakkında bilgi sahibi olan personel, yangın söndürme tüplerini sırayla kullanarak uygulama yaptı.

Hakkari Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün de katkılarıyla, bu eğitim ve  tatbikat sonucunda, personellerin aldığı kapsamlı eğitim ile karşılaşabileceği olası yangın ve kazalara karşı müdahalede bulunup, can ve mal kaybının engellenmesi hedefleniyor.

haber-2-023.jpg

haber-3-021.jpg

haber-4-024.jpg

haber-001.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim