• Hakkari6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari’de mukabele geleneği
03 Haziran 2017 Cumartesi 01:15

Hakkari’de mukabele geleneği

Hakkari’de vatandaşlar, 14 asırdan bu yana sürdürülen mukabele geleneğine sahip çıkıyor. Ramazan boyunca mukabele programına katılan vatandaşlar, müftülük tarafından görevlendirilen hocalar eşliğinde Kur'an-ı Kerim'i hatmediyor.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hazreti Muhammed ile Hazreti Cebrail'in Kuran-ı Kerim'i karşılıklı okumaları anlamına gelen ve bin 400 yıldır devam eden mukabele geleneği, Hakkari’de de yaşlı, genç, çocuk her kesimden vatandaşların yoğun katılımı ile devam ediyor. Gönüllerin Kuran ile şenlendiği mukabelelerde Hatmi Şerif yapıyor.

İl Müftüsü Faruk Gürbüz, yaptığı açıklamada, kent merkezinde 140 camide yüzlerce vatandaşın katılımı ile mukabele okunduğunu söyledi.

Gürbüz, "Mukabele geleneği, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ile vahiy meleği Hz. Cebrail'in birbirine Kur'an okuması ve dinlemesi ile başlayan bir sünnettir. Cebrail (a.s) her ramazanda peygamberimize gelir ve Kur'an-ı Kerim okur, o yıl içinde gelen ayetlerin tekrarını yaparlar, peygamberimiz de Cebrail'e (a.s) okurdu. Buna mukabele diyoruz. Günümüzde ise rahmet ayı ramazanda, müminler bu gelenek vesilesi ile bir araya gelerek Kuran-ı Kerimi hatmediyor." dedi.

Hacı Sait Cami İmamı Sıdık Özatak da mukabeleye her yaştan insanın katıldığına dikkat çekti.

Mukabeleye cemaatin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Özatak, "Buna gençlerimiz, yaşlılarımız, kadınlarımız, çocuklarımız her kesimden insanlarımız camileri tıklım tıklım dolduruyor. Hacı Sait Camimizde yaklaşık 120 kişilik bir cemaat ile bugün mukabeleyi okuduk. Bu ilgiden dolayı bizler çok mutluyuz. Bizleri en çok mutlu eden şey ise ramazanda cemaatimizin yoğunluğu. İnşallah bu yoğunluk ramazandan sonra da devam eder." dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim