• Hakkari14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari'de Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı yapıldı
22 Kasım 2019 Cuma 13:02

Hakkari'de Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı yapıldı

Hakkari’de “Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği”nin 2019 Yılı Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda köylere yapılan hizmetler ele alındı.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Valilik Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, Birlik Encümen Başkanı Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mustafa Duruk, meclis üyeleri ile köy muhtarları katıldı.

Burada konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkanı Vekili İdris Akbıyık, Hakkari’ye yapılan yatırımlara değindi. Kentte ciddi yatırımların devam ettiğini aktaran Vali Akbıyık, “Ankara’da, İstanbul’da, Malatya’daki insanlar nasıl hizmet alıyorsa Hakkari’nin de en ücra köyünde, mezrasında insanların daha iyi imkanlara sahip olmasını arzu ediyoruz. Onun içinde her alanda elimizden geldiği kadar gayret sarf ediyoruz.”

dsc_5662.jpg

Hakkarili vatandaşların daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri için yatırımların devam edeceğini aktaran Vali Akbıyık, “Hakkari merkeze bağlı 36 köy ve 130 mezranın bulunuyor. Merkeze bağlı köylerimizin toplam nüfusu 16 bin 729’dur. Bu sene KÖYDES kapsamında birliğimiz için 7 milyon 758 bin 85 TL bütçe hazırlanmıştır. Ortak alım kapsamında (boru alımı, kutu menfez, baks, büz, vb.) 1 milyon 551 bin 617 TL İl Özel İdaresinin hesabına aktarılmıştır. Sene başında planladığımız yol işleri için 19 adet proje içerisinde 18 adeti bitmiş bulunmakta olup, 1 adet proje devam etmektedir. Toplam yol projeleri için 3 milyon 827 bin 317,30 TL ödenek harcanmıştır. İçme suyu işleri için 27 adet proje içerisinde 18 adet proje bitmiş olup, 1 proje devam etmekte ve 8 adet proje de gelecek sene yapılacaktır. Toplam 1 milyon 819 bin 635,74TL ödenek harcanmıştır. Sulama projeleri içinde 6 adet proje belirlenmiş olup 4’ü bitirilmiş, 2 proje de gelecek sene yapılacaktır. Toplam sulama projeleri için 501 bin 394,67 TL ödenek harcanmıştır. İş bitim oranımız yüzde 98’dir. Köylerimize 20 bin metrekare parke taşı, 3 kilometre beton yol, 1,8 kilometre 2. kat asfalt, 611 metreküp beton, 2 adet menfez yapılmıştır. 3 adet sulama havuzu, 4 adet sulama kanalı yapılmıştır. Ayrıca 10 adet köyümüze çocuk oyun parkı ve kamelya yapılmıştır. Bunun yanında köylerimizin sorunları konusunda gerek selden zarar gören içme suyu hatları için boru yardımı yapılmış olup, gerekse yapımı devam eden camilere inşaat malzemesi ve halı yardımında bulunmuştur. Birliğimiz olarak köylerimizde yapılan çalışmalar belirli bir plan dahilinde devam edilmektedir. Köylerin önce içme suyu, kanalizasyon sorunu çözülüp ondan sonra parke taşı yapılmaya başlanmıştır. Parke taşında ödenek dahilinde yapılmıştır. Eksik kalan yerlerde önümüzdeki süreçte bitirilecektir. Şimdi hizmet anlamında nerdeyse gitmediğimiz köy kalmamıştır. Köylerimiz bir üst standartta yaşanabilir seviyesine gelmiştir. Bunun için öncelikle Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza köy muhtarları adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Toplantıda daha sonra muhtarlar tek tek söz alarak taleplerini iletti.  Köylerin sorunları ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişinin yapıldığım toplantıda Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 2020 yılı çalışma programı hakkında muhtarlara bilgiler verildi.

dsc_5643.jpg

dsc_5647.jpg

dsc_5663.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim