• Hakkari23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari’de Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde hazırlanan projeler sergilendi
01 Eylül 2019 Pazar 03:35

Hakkari’de Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde hazırlanan projeler sergilendi

Hakkari’de kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde eğitim alan öğrenciler, hazırladıkları projelerini sergiledi.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Cumhurbaşkanlığı’nın 100 günlük icraat programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışmasıyla Hakkari’de kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde yaklaşık 1,5 ay boyunca tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda eğitim alan öğrenciler, verilen eğitimlerle öğrendiklerini pratiğe dökerek çeşitli projeler hazırladı.

Yaklaşık 100 öğrenci tarafından hazırlanan projeler Gençlik Merkezi’nde sergilendi. 30 farklı projenin yer aldığı sergiyi Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Murat Koca, Gençlik ve Spor  İl Müdürü Reşit Güldal ve vatandaşlar gezdi.

Vali Akbıyık, öğrencilerin projelerini inceledi

Öğrencilerin açtıkları stantları tek tek gezen Vali Akbıyık, yaptıkları projeler hakkında bilgi aldı. Öğrencilerle sohbet eden Vali Akbıyık, hazırladıkları projeleri kendilerine anlatmalarını istedi. Öğrenciler ise verilen eğitimlerde öğrendiklerini nasıl pratiğe döktüklerini ve projelerinin ne işe yaradığını anlattı. Hazırlanan projeler arasında yer alan “Uyandıran Direksiyon” ve “Emniyet Kemeri” çalışmaları ise Vali Akbıyık’ın dikkatini çekti.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal, Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Türkiye’de 81 ilde deneyap atölyeleri kurulacağını aktaran Müdür Güldal, pilot il olarak 12 ilin seçildiğini ve bunların arasında Hakkari’nin de yer aldığını kaydetti.

"İnşallah ilimizden de çok güzel projeler çıkacak"

Öğrencilerin 1,5 ay boyunca yaptıkları projelerin sergilendiğini ifade eden Müdür Güldal, “Deneyap Teknoloji Atölyeleri eğitimleri 15 Temmuz’da başladı. Pilot il olarak seçilen 12 il içerisinde Hakkari ilimizde yer aldı. Geçen 1,5 aylık zaman zarfında biz Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bizler ev sahipliği yaptık. Bugün gençlerimizin ve çocuklarımızın yaptıkları projelerin sergisini yapıyoruz.  Projenin 3 yıllık bir ömrü var. İnşallah ilimizden de çok güzel projeler çıkacak. Bunu bugün gördük ve ileri ki süreçlerde bu projeleri hayata geçirdiklerinde İnşallah ilimize, ülkemize çok güzel projeler sunmuş olacaklar. Bu projeleri yürüten çocuklar belki bilim adamı olarak ortaya çıkar. Ülkemize yaralı birey olurlar. Velilerimiz ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum'' dedi.

dsc_3959-001.jpg

dsc_3981.jpg

dsc_3973.jpg

dsc_3917.jpg

dsc_4000.jpg

dsc_3934.jpg

dsc_3935.jpg

dsc_3937.jpg

dsc_3939.jpg

dsc_3942.jpg

dsc_3946.jpg

dsc_3957.jpg

dsc_3964-001.jpg

dsc_3976.jpg

dsc_3983.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim