• Hakkari-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari Dağcılar Kaya tırmanışı gerçekleştirildi
08 Ağustos 2017 Salı 10:31

Hakkari Dağcılar Kaya tırmanışı gerçekleştirildi

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Hakkâri il Temsilcisi Naci Ertunç ve beraberindeki dağcılar tarafından Kaya tırmanış rotalarını açmak için kolları sıvadılar.

HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ-HİKMET TEMEŞ

Dağcılar Hakkari merkezi Mergabüt yaylasına yakın arazide tırmanış duvarı için bolt cıvatalarını matkap yardımıyla kayada rota açtılar.

(TDF) Hakkari il Temsilcisi Naci Ertunç, yaklaşık 4 yıldır eğitim amaçlı doğada tırmanış duvarına uygun kaya aradıklarını söyledi.

Ertunç, ”Nihayet sonunda merkeze yakın tırmanış için uygun ve değişik rotaları olan bir kaya bulabildim. Arkadaşlarımla bir araya gelerek Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğünün desteğini alarak Bolt çakma işlemine başladık.

Değişik tırmanış yerleri mevcut olan kayada beş  ayrı rota açtık. Yaz ayların kurak geçtiği bölgemizde mevcut kayaların yüzey kısımlarını güneş ışınlarından etkilenmiş çürütmüş kullanılmaz duruma getirmiştir. Bu nedenle Hakkari merkezine yakın tırmanışa uygun yüzey kısmı sağlam kaya yok denecek kadar azdır. Beş ayrı rotada ana istasyon ve ara istasyon boltlarını çaktık.

Burada yapacağımız tırmanış eğitiminde lider tırmanış ve Top rope dediğimiz ana istasyondan geçen ipin bir ucu tırmanışçıda diğer ucu emniyetçide olmak kaydıyla yapılan uygulamadır.

Amacımız bizimle beraber yeni nesillere bu sporu aşılamak yol göstermek tırmanış eğitiminde sporcunun kendisine özgüvenini sağlamak kuvvet ve dayanıklılık gibi becerilerin geliştirilmesinde yardımcı olmak.

Büyük bir kısmı Valimiz sayın Cüneyt Orhan Toprak tarafından sağlanan dağcılık ve  tırmanış malzemeleri için kendilerine teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Ayrıca Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü tarafından verilen her türlü imkânları ve Rota açma çalışmalarında yardımcı olan sporcu arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim