• Hakkari24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari, adım adım doğalgaza kavuşuyor
24 Ağustos 2019 Cumartesi 00:11

Hakkari, adım adım doğalgaza kavuşuyor

Hakkari’de şehir merkezinde doğalgaz abone şebeke hattı döşemeleri hummalı bir şekilde devam ediyor. Dağıtım firması tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında bir çok sokak ve caddede kazı çalışmaları yapılarak hem doğalgaz şebeke hatları döşeniyor, hem de abone hatları döşenerek sistem kutuları yerleştiriliyor.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından 2017 yılında Hakkari Doğalgaz Boru Hattı Projesi kapsamında 53 milyon 900 bin liraya ihalesini verdiği yüklenici firma VEMAK A.Ş. Van’ın İpekyolu İlçesi Erçek Mahallesi’nde başlattığı 203 bin 803 kilometrelik yüksek basınç doğalgaz çelik boru hattı, zorlu arazi şartlarına rağmen döşenerek çalışmalar tamamlandı. Gerekli testlerin yapılarak kapatılan boru hatları doğalgaz akışına hazır hale getirildi ve şehir merkezine ulaştırılması sağlanmış oldu. 

Son rötuşların yapıldığı çalışmalarda diğer yandan şehir içi dağıtım faaliyetlerini yürütecek olan AKMERCAN Hakkari-Şırnak Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. ise kent merkezinde şehir içi şebeke hatları döşeme çalışmalarına hız verdi.

Geçen yıl Yeni Mahalle ve Gupsi konutlarında başlatılan şebeke hatları döşeme çalışmalarına bu yılda kaldığı yerden devam ediliyor. Dağıtım firmasına bağlı ekipler tarafından çarşı merkezindeki cadde ve sokaklarda kazılar yapılarak doğalgaz için şebeke hatları ve abone hatları döşenerek sistem kutuları yerleştiriliyor. Çalışmalarına hummalı bir şekilde devam eden ekipler, buradaki çalışmalarının büyük bir kısmını tamamladı.

dsc_3793.jpg

"Hakkari, bu kış doğalgaz ile ısınacak"

Şirket yetkilileri, alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla aksi bir durum gerçekleşmediği takdirde Hakkari’nin bu yıl doğalgaz kullanımına başlayacağını aktardı. Yetkililer; “Hakkari’de 2018 yılında doğalgaz alt yapı yatırımlarına başlandık. Geçen yıl Yeni Mahalle ve gupsi konutlarında başlattığımız çalışmalara bu yılda kaldığımız yerde devam ediyoruz. Çarşı merkezinin cadde ve sokaklarında kazı çalışmalarına kısa bir süre önce başladık. Buralarda şebeke ve abone hatları döşeyerek sistem kutuları yerleştiriyoruz. Bu yıl Hakkari’ye doğalgaz vermeyi planlıyoruz. Şuan çalışmalarımızın büyük bir kısmını tamamlamış bulunuyoruz. Kent merkezindeki diğer mahallelerimiz de ise çalışmalar kademeli bir şekilde yapılacak. İmar sınırları içerisinde bulunan bizim lisans aldığımız tarihteki imar adası içindeki bütün alanlara doğalgaz götürülecek.

"Hakkarimiz temiz bir havaya kavuşacak"

Çarşı merkezindeki doğalgaz kazı çalışmaları ise vatandaşlarda heyecan yarattı. Hakkari’nin biran önce doğalgaza kavuşmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden vatandaşlar, “Hakkari kış aylarında hava kirliliğinin en fazla yaşandığı kentlerden bir tanesi. Şehir merkezinin tümüne doğalgazın ulaşmasıyla artık Hakkari temiz bir havaya kavuşacak. Kışın deyim yerinde ise zehir suluyoruz. Çünkü kent merkezinde çok aşırı derecede kalitesiz kömür kullanımı var ve bu hava kirliliğinin oluşmasında büyük etken oluyor. İnşallah çalışmaların bitirilmesiyle planladıkları gibi Hakkarimiz bu yıl doğalgaza kavuşacak. Bizler sabırsızla bekliyoruz.”

dsc_3777.jpg

dsc_3780.jpg

dsc_3783.jpg

dsc_3785.jpg

dsc_3796.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim