• Hakkari23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet Halk Partisi’nde 81 ilde ortak basın açıklaması
18 Eylül 2020 Cuma 13:00

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 81 ilde ortak basın açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından ‘’Pandemi döneminde eğitim sorunlarına talibiz’’başlığı ile bugün 81 ilde açıklama yaptı.

HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ-HİKMET TEMEŞ

 CHP 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenledi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hakkari İl Başkanı Nazım Demir, ‘’Pandemi Döneminde Eğitim Sorunlarına Talibiz’’ başlığıyla yaptığı açıklamada: "Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.
Hakkari Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hakkari İl Başkanı Nazım Demir tarafından yapılan basın açıklaması parti binasında yapıldı.

'Pandemi Nedeniyle Eğitimde Büyük Sorunlar Yaşanıyor'

Ülkenin  ağır bir pandemi sürecinden geçtiğini ve bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşandığını belirten Başkan Demir, 8 yıllık AKP döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla laşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olduğunu söyledi.

Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okula giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır diyen Başkan Demir," Bu gidişatın sonunda ocuklarımızın sağlıklı bir eğitim alamayacağı açıktır. Çocuklarımızın eğitimi, orunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz. Salgında eğitim ürecine ilişkin Sayın Genel Başkanımızın bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrımızı yineliyoruz: 

1. Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik  ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP'li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı  çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. 

2. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak  için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları  doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir.

3. Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan  92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir.

4. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB'e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı yetkisi  verilmelidir.

5. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir. 

6. Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 
718 öğrencinin internet  erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel  hizmet fonundan sağlanmalıdır.

7. Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse  unutmamalıdır.

8. Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB,  sivil toplum örgütleri birlikte "senin de televizyonun olsun" kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum  örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir. 

9. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve  bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır. 

10. Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır. 

11. Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi  düşünülmelidir. 

12. Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır. 

13. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta  primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. 

14. Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere  dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır. 

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir diyen Demir," İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir! ’ şeklinde konuştu. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim