• Hakkari16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Çoban istihdamı desteği küçükbaş üretimini artıracak'
19 Mart 2018 Pazartesi 00:01

'Çoban istihdamı desteği küçükbaş üretimini artıracak'

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, "Aşılama ve küpe ile çoban istihdamı destekleri küçükbaş hayvan üretimini artıracak." dedi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çeliktarımsal desteklemelerin hayvan üreticileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Aşılama ve küpe ile çoban istihdamıdestekleri küçükbaş hayvan üretimini artıracak." dedi.

Çelik, AA muhabirine tarımsal desteklemelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sektör açısından geçen yıla göre mevcut durumun korunduğunu belirten Çelik, "Geçen yıl 25 lira olan anaç koyun keçi desteği 2018 yılı için de aynen devam ediyor. Geçen yıla göre aynı kalmasını, Bakanlığımızın bütçe imkanları dahilinde olabileceğini düşünüyoruz. Ancak sektörümüze bundan sonraki süreçte de imkanlar ölçüsünde daha fazla destek olacağına yürekten inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu tür destekler yetiştiricilerimize motivasyon kaynağı oluyor"

Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın aşılama ve küpeleme uygulamalarından dolayı yetiştiricilerden ücret alınmayacağı yönündeki açıklamasının da sektör açısından çok önemli bir destek niteliği taşıdığını belirterek, bu uygulamalardan ücret alınmamasının hayvan yetiştiricilerini büyük bir yükten kurtaracağını söyledi. Çelik, "Küçük bir destek gibi görünse de bu tür destekler yetiştiricilerimize motivasyon kaynağı oluyor." diye konuştu.

Kararnameyle getirilen önemli bir desteğin de çoban istihdamı konusunda olduğunu vurgulayan Çelik, "5 bin lira olan destek aynen kalırken, 250 baş olan hayvan sayısı şartı 200 başa indirilmiştir. Bu değişikliğin de yine sektörümüze olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Zaten çoban istihdam desteğinde hayvan sayısının düşürülmesi hususunda Merkez Birliği olarak Bakanlığımıza yaptığımız önerimiz de bu yöndeydi. Bu önerimizin gerçekleşmiş olması da bizi mutlu etmiştir." dedi./AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim