• Hakkari-8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Vekili Epçim: Terörün istismar ettiği kenti kurtaracağız
08 Ağustos 2017 Salı 12:04

Başkan Vekili Epçim: Terörün istismar ettiği kenti kurtaracağız

Hakkari Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, yıllardan bu yana çözülemeyen kentin yol, su ve altyapı sorunlarını çözmek için yoğun çalışma yürüttüklerini söyledi.

 Epcim, "Terörün istismar ettiği tozlu, çamurlu yolları ve pislik içerisindeki mahalleleri kurtarmak için çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor" dedi.

Hakkari Belediyesi'ne 11 Eylül'de kayyum olarak atanan Vali Yardımıcısı Cüneyt Epcim, yaptıkları çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 'Hakkari dönüşüm programı' kapsamında 2017 yılı başlarında altyapı çalışmalarına başladıklarını ve şu ana kadar çalışmaların yüzde ellisi tamamladıklarını anlatan Belediye Başkan Vekili Epcim, altyapısı biten yollara da ilk kez kaliteli asfalt döktüklerdini belirtti. Kronikleşen sorunların çözümü ve kenti modern bir görünüme kavuşması için geceli, gündüzlü çalışma yaptıklarını belirten Epçim şöye konuştu: : "Türkiye'nin en zor içme suyu projesini şu anda Hakkari'de uyguluyoruz. 3 bin 500 rakımlı Berçelan ve Golan yaylalarından Türkiye'nin en sert, en zor coğrafyasının olduğu bölgeden 65 kilometre isale hattıyla 3 bin 500 rakımdan bin 500 rakıma kadar şehir merkezine içme suyu getirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmamız şu anda devam ediyor. İçme suyunu yıl sonu itabariyle çözeceğiz. Bu porje, Türkiye'nin en zor projelerinden biri. Güzel neticeler alıyoruz.Hakkari halkını alt yapı çalışmaları noktasında biraz yoruyoruz.Tozlu, çamurlu bir ortam bazen oluşuyor. Ama bir taraftan da kanalizasyon çalışmamızı da içme suyuyla birlikte götürerek özellikle 150 kilometrelik alanda kanalizasyon şebeke hattını da tamemen yeniliyoruz. Ayrıca hızlı bir ilerleme sağlıyoruz. Şu an itibariyle yüzde 50'ye yaklaştık.Kanalizasyon, içme suyu, yağmur drenaj hattını ilk defa Hakkari'de projelendirdik.İlk defa yağmur suyu drenaj hattını yapıyoruz. Alt yapıya ilişkin çalışmalarla birlikte asfalt çalışmalarınada başladık."

Kentin şu anda şantiye görünümünde olduğunu da belirten Belediye Başkan Vekili Epçim, "Başbakanımızın, İçişleri Bakanımızın, hükümetimizin bizlere sağladığı fırsatlarla Hakkarimize en iyi hizmeti sağlama noktasında çalışıyoruz. Ülkemizin güvenlik politikaları açısından en önemli şehri diyebileceğimiz Hakkari'de terörün istismar ettiği tozlu, çukurladan oluşmuş yollar, pislik içerisindeki mahalleri kurtarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bunun yanı sıra alt yapı, yol çalıymaları ve dere ıslahı çalışmalarımız var. Şu anda 3 derede ıslah çalışmamız tamamlanmak üzere. Islahı yapıldı, Dere ıslahı çalışmalarımız, özellikle çevre temizli noktasında Hakkarimize önemli bir katkı sunacak. Bu yıl Hakkari'de yaptığımız bu çalışmalar halkta ayrı bir memnuniyet oluşturdu. Kültürel konularda da çok önemli adımlar atıyoruz. Özellikle daha önceleri şehre şer üreten Kültür merkezimiz, şu anda şehirde bilimsel, külterel, sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü bir merkez olma konumuna doğru ilerliyor. Örneğin 5 tane dengbejimizi yöre insanının geneneksel kültürüne katkı sunmaları için belediyemizde işe aldık. Bunlardan çok ciddi düzeyde yararlanıyoruz. Yine yaratıcı dramalardan, müzik kurslarına kadar kültür merkezimizde çok çeşit çalışmalar yapılmaktadır. Bunlar da halkta ciddi bir memnuniyet oluşturmaktadır. Belediyecilikte kurumsallaşma adına çok ciddi adımlar attık. İhale yapamaz, mevzuatı çeviremez durumdan, şu anda mevzuatı çevirebilir kendine yeterlilği sağlamış bir belediyeye dönüştürdük. Özellikle borç konusunda çok ciddi atımlar attık.Hakkari belediyesi özgelir konusunda Türkiye'nin en kötü durumda olan belediyesiydi. Şu anda özgeliri yavaş yavaş oluşturmaya başlayan bir belediye oldu."

Hakkari'nin yüzde 45'inin çocuklardan oluşan bir şehir olduğunu ve onlara yönelik çalışmalar yaptıklarını da belirten Epçim, şöyle dedi: "En önemli hizmetlerden bir tanesinin de çocuklara hizmet olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca şehrin merkezinden belediye bütçesinden 3 tane park yapıyoruz. Bunun dışında kışın da çocukların yararlanabileceği oyun alanlarının yapılması için çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızda bizlere destek verip, bu fırsatı bizlere sunan Başbakanımıza, Çevre Şehircilik Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza, devletimize ve hükümetimize teşekkür ediyorum. 2017 yılı içerisinde 200 milyon ödenek bu çalıymalara ayrılmış vaziyette. Bu çalışmalar gelecek yılda da devam edecek. Devam ettikçe bu ödeneklerin miktarı da artacak.Çünkü bu dönümüş programı sadece bir yılın dönüşüm programı olmayacak.Terörün istismar alanlarını yok edene kadar, şehri modern bir görünüme kazandırana kadar bu çalışmalar devam edecek."DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim