• Hakkari1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akbıyık: “Koronavirüs ile ilgili tedbirlerimizi aldık”
06 Mart 2020 Cuma 11:53

Akbıyık: “Koronavirüs ile ilgili tedbirlerimizi aldık”

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, koronavirüs ile ilgili tüm tedbirleri aldıklarını belirterek, “Komşularımızdan dolayı tedbirli olmak durumundayız. Çünkü İran ve Irak’ta görüldü. Bizde bu durumdan dolayı sınır kapılarımızda tedbirler aldık, sınır kapılarını kapattık.” dedi.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hakkari’de İl Sağlık Müdürlüğü, kent merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarları ile güvenlik korucu başlarına yönelik "Sonum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları" konulu bilgilendirme eğitimi düzenledi.

Hakkari Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı, İl Sağlık Müdürü Dr. Hamdullah Kara, il merkezine bağlı mahalle ve köy muhtarları ile korucu başları katıldı.

dsc_6603.jpg

Hakkari’de koronavirüse yönelik ile ilgili alınan tedbirlere ilişkin konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, sınır kapılarının kapatıldığını ve gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti.

Vali Akbıyık, “Bugünün konusu solunum yolları hastalıkları ve bundan korunma yöntemleri ilgili arkadaşlarımız sunum yaptı. Bizlere iletmek istediğiniz hususlar varsa en azında 2020 yılının bu ilk üç ayının değerlendirmesi olabilir. Önümüzde bize projeksiyon tutacak öneriler alacağız. Tabii koronavirüs ile ilgili çok şükür ülkemizle ilgili Sağlık Bakanlığımızda gerekli açıklamaları yaptı. Ülkemizde herhangi bir durum yok. Ancak biz komşularımızdan dolayı tedbirli olmak durumundayız. Çünkü İran’dan 113 kilometre Irak’ta da 230 kilometre sınırımız var. Hem İran hem Irak’ta görüldü. Bizde bu durumda bir takım tedbirler aldık. Sağlık Bakanlığımızın talimatları gereği. İşte Çukurca Sınır Kapısını giriş ve çıkışlara kapattık. İran tarafından da Esendere Gümrük kapımızı da giriş çıkışlara kapattık. Sadece ülkelerine gitmek isteyen İran’lıları gönderiyoruz. Sınırda aldığımız kişilerden de sağlık kontrolü yapılıyor. Olası bir duruma karşı da Yüksekova’yı karantina altında tutuyoruz. Şuana kadar gönderdiğimiz hiçbir kan tahlilinden hiçbiri pozitif gelmedi. Yani ilimizde böyle bir durum söz konusu değil. Ama biz azami surette tedbirimizi almamız gerekiyor. Sadece korona virüsü değil  her türlü bulaşıcı hastalıklara karşı solunum hastalıklarını karşı tedbirlerimizi alacağız. Bununda baş ana tedbiri temizliğimize, hijyenimize aile ve toplum içerisinde dikkat edeceğiz” dedi.

Vali Akbıyık’ın konuşmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Gamze Aktaş, tarafından "Sonum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları" hakkında bilgiler verildi.

dsc_6583.jpg

dsc_6589.jpg

dsc_6606.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari İl Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim